Kategoriler

yenidoğan bebekte uyku düzeni

Bebeğin Uyku Düzeni

 

Bebeklerin büyümek üçün uykuya ihtiyaçları vardır. Gece uykusuna olduğu gibi gündüz uykusuna da ihtiyaç duyarlar. Yaşı ilerledikçe bu ihtiyacı azalacaktır. Bebeğinizin doğmasıyla birlikte sizin de uyku düzeniniz değişecektir. Bebekler ilk dönemlerde 17 saat uyur fakat bu bölünerek devam eden bir uykudur. Gaz sancıları da bu bölünmeleri tetikler. İlk haftalar bebeklerin uykusu daha hafiftir ve bebeğiniz daha sık uyanacaktır. Daha sonra bu düzene girecektir. İlk haftalarda bebek 17 saate yakın uyurken 3aylık bebekler 15,  9 aylık bebekler 14, 18 aylık bebekler 13 saat uyumaktadır. Gece uykusu ise 8-9 saat olmalıdır.

            Bebekler çok uyur fakat genellikle bu sizin istediğiniz zamanlarda değildir. Bebeğinizin uyku düzenini siz belirleyeceksiniz. Her gün aynı saatte yatırarak zamanla buna alıştıracaksınız. Bebek gece ağladığında hemen kucağa alınmamalıdır. Yanına gidip onunla konuşmayı deneyin eğer devam ediyorsa ilgilenin.

            Bebeğinizin uykusunun geldiğini hissettiğinizde onu yatırın eğer kucağınıza alır ya da sallarsanız buna alışır ve aralarda uyandığında da uykuya dalması için sallamanız gerekir. Geceleri bebeğiniz acıktığında ya da altını değiştirdiğiniz sırada nazik davranarak uykusunu çok fazla dağıtmamaya çalışın.

Bebeği yanınızda yatırmamaya özen gösterin. Sizin kullandığınız yatak yorgan vs. bebek için uygun olmaya bilir gece nefes alamayabilir. Geceleri bebeğinizi kalın giydirmemeye dikkat edin. Bebeğinizi kesinlikle yüzüstü yatırmayın. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki ani bebek ölümleri genellikle bu durumda ortaya çıkmaktadır. Yan veya sırtüstü yatırabilirsiniz.

10 5 2
YORUM YAP ve PUANLA