Kategoriler

Hamilelik Ve Doğum Sağlık Rehberi

HAMİLELİK VE DOĞUM SAĞLIK REHBERİ

Evet… Artık bir anne adayısınız. 9 aylık bir zaman diliminde sizin ve bebeğinizin sağlığı büyük önem taşımaktadır.

Öncelikle bütün bir diş kontrolü yaptırmalıyız. Diş fırçalanmalı ve diş ipi kullanmalıyız. Fosfor ve kalsiyum içeren besinler tüketmeliyiz. Çünkü hamilelik esnasında bebek kalsiyum ihtiyacını annenin dişlerinden gidermektedir. Bu nedenle eksilen kalsiyumun yerine konması gerekmektedir. Tuzlu su ile ağzımızı çalkalamalıyız.

Hamilelik, mide bulantısından, saç dökülmesine, kabızlığa kadar bütün vücudu etkiler. Bunun dışında eğer bir kanama meydana geldiyse mutlaka doktora gitmeliyiz. Bu kanamalar düşük belirtisi olabilir.

Yazın hamile kalmışsanız kendinizi serin tutmalısınız. Açık renk giysiler giymelisiniz. Güneşten korunmanız gerekmektedir. Güneş ışığından korunmak için koruyucu krem kullanılmalıdır.

Ayaklar da ve ellerde şişme olacaktır. Bunu gidermek için soğuk su yapıp el ve ayakları içinde bekletmemiz gerekir. Ayrıca gece uykuda el ve ayak şişmeleri fazla olur. Bnun için yüksek yastık kullanmalı ve tuzlu yemekten kaçınmalıyız.

Bol bol su içmeliyiz. Çay ve kahveden uzak durmalıyız. Mide yanmaları ile başa çıkmayı öğrenmeliyiz. Sürekli temiz hava almalıyız. Fırsat buldukça temiz havada yürüyüşe çıkmalıyız.

Eğer bir seyahate gitmemiz gerekli ise uçağı tercih etmeli, eğer öyle bir şansımız yoksa bacaklarda ödem olmaması için sürekli durmalı ve 1-2 dakika yürümeliyiz.

Genellikle denizi tercih etmeliyiz. Eğer illaki havuza gireceksek fazla kalmamalı ve çıkınca bol su ile iyice yıkanmalıyız.

Normalin üstünde kilo artışı söz konusu ile bu yüksek tansiyon ve şeker hastalığı riskini arttırmaya neden olur. Acilen zayıflamalıyız.

Bütün bunlara dikkat ettiğimiz sürece iyi bir hamilelik dönemi geçirmiş oluruz.

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA
YORUMLAR
  • Henüz yeni bir anne adayıyım. Bu kadar özenli olmama gerektiğini bilmiyordum Allah razı olsun artık bunlara dikkat edeceğim.Özlem narbanu