Kategoriler

Bebeğimizin İsim Seçimi

Bebeğimizin İsim Seçimi

Büyük gün! Doktorunuzun da doğrulamasıyla artık bir anne adayı olduğunuz anlaşıldı. Vücudunuzun yaşayacağı en şefkat dolu tecrübe için zaten hazırdınız ve günden güne daha da hazır olacaksınız. Peki ya içinizde günden güne büyüyecek bebeğinize nasıl sesleneceğinizi hiç düşündünüz mü? Ona hayatı boyunca siz ve çevresindekilerin nasıl sesleneceğine karar vermek için hala süreniz varsa,  bu yazıya göz attıktan sonra daha isabetli bir seçim yapabilirsiniz.

Bebeğinizin gelişme evrelerini ve bu süreçlerde el ayaklarının oluşumundan, otuz sekizinci; yani doğumun beklenmeye başlayacağı haftaya kadar her anını hayal edersiniz. Bu süreçte ona seslenmek için kullanacağınız ismin hayatını etkileyeceğini unutmamalısınız. İsim seçiminde göz önünde bulundurulması gereken birkaç ana başlık söz konusudur.

Öncelikle, bebeğinizin ismine eşinizle birlikte karar vermeniz gerekir. İki farklı ismin ya da ikinizin de söylerken memnuniyet duymayacağı bir ismin bebeğiniz üzerinde etkisi olup olmayacağını bilemezsiniz. Onların bilgiye aç akıllarının her halinizi takip ettiğini unutmayın.

İsim seçerken bir başka önemli nokta ise, seçtiğiniz ismin kulağa hoş gelmesidir. Aynı zamanda anlamlı bir isim seçmeniz, sosyal yaşamda bebeğinizin büyüdükçe daha fark edilir olmasına da olanak sağlayacaktır. Onun hayatını devam ettireceği çağa uygun, söylerken keyif alacağı, kişiliğini tamamlayacak bir isim bulmalısınız.

Bebeğe isim seçimi sırasında en dikkat edilmesi gereken çevrenizdekilerin etkisidir. Akrabalar, arkadaşlar ve ailenizin bebeğinize isim önereceklerini söylememize gerek yok. Bu noktada anne baba olarak sizler kararlı davranmalı ve bebeğinizin ilerde sorun yaşayacağı, günümüz isimleri arasında sırıtacak bir isme karar vermemelisiniz. Bir yakınınızı kırmamak için, bebeğinizin hayat boyu söylerken utanacağı bir isme sahip olmasını istemezsiniz değil mi?

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA
YORUMLAR
  • İsim seçmek bazen insana önemsiz bir detaymış gibi geliyor ama kişinin en önemli detaylarından biri aslında. O yüzden peygamber efendimizinde bu konuda hadisleri var. En güzel ismi seçmeli çocuklarımıza.Farma Kızılok