Kategoriler

Kadına Şiddetin Sesi Olun, Daha Çok Bağırın!

Kadına Şiddetin Sesi Olun, Daha Çok Bağırın!

Bu dünya, hem erkeklere hem kadınlara birer hediyedir. Bu hediyeyi süsleyip sunmak yerine paramparça edip kadınların önüne koymak ne kadar haksız ne kadar berbat. Fakat bu durum çirkin olduğu kadar da günden güne artmakta, tepeden tırnağa dünyayı sarmakta. Kadınlar dünyayı pembelere boyamak, mavilere dolamak isterken gözünün önüne serilen siyahlığın dibine vurmakta.

Belki her yerde böyle değil ama bir kız çocuğu dünyaya getirildiğinde; hoşnut olmayan, sırtını dayayacağı bir erkek isteyen, bu yüzden de kız çocuğuna daha en başından dünyayı uçsuz bucaksız sert taşlarla örülü bir kör kuyu olarak tanıtan insanlar var. Daha elleri bile dünyadaki en küçük varlıktan bile daha minikken üzerine atılan bu taşları tutup geri atamamakla dünyaya başlar kız çocukları. Yavaş yavaş elleri büyüdükçe atılan taşlar da büyür, acılar da. Vakit gelir kimi bilinçli aileler kızlarını yetiştirirken, kimi bilinç yoksunu zavallı insanlar kızlarını okutmazlar. Bu taşın altında da ezilen kızlar hayatı sorgulamaya başlarlar fakat suskunlukla çünkü sesli sorgularlarsa hayatı, bilirler ki susturur insanlar onları.

Zaman gelir, yaşı gelen kızı evlendirirler, belki de yaşı gelmeden yaparlar bunu. Bir erkeğe emanet edilir, kız çocuğu artık kadın fikirleriyle bağlanır ona, umutlarını sunar. Ama görüyoruz ki kadınların umutlarını kırmanın yanı sıra bacakları kırılıyor, dişleri dökülüyor, sokaklarda bıçaklanıyor, kanı dökülüyor, zorbalıklara maruz kalıyor.

Susar kadın, hep susar, yuvasını korur. Adım adım kendisi parçalanırken yuvasını parçalamaz. İşte o zaman adam son yumruğunu koyar, çeker gider. Geride gözü yaşlı, kolu bacağı kırık, ama en çok da kalbi ve umutları kırık zavallı bir kadını bırakarak.

Kadına şiddet bu kadar tepki toplarken bu kadar nasıl artabilir? Bunun bir kanunu bir cezası öne sürülmeli. Kendisine muhtaç olduğunu düşünüp nasıl olsa bir şey yapamayacağını düşünüp hayat arkadaşlarını döven vicdan yoksunu, insanlıktan nasibini almamış adamlar da tez zamanda ya doğru yolu bulmalı ya da kadınların hayatlarından pis ellerini çekmeli. Biz kadına şiddetin sesiyiz, her kadına kalkan elde daha çok bağıracağız!

4.5 5 3
YORUM YAP ve PUANLA
YORUMLAR
  • Kalemine Sağlık ÖZge, Tebrik ederim.Muslu Çağatay
  • ne kadar güzel anlatmışsınız. yüreğinize sağlık!Ceren Karapınar