Kategoriler

büyüme geriliğinin tesbiti

BÜYÜME GERİLİĞİNİN TESPİTİ

Normal kilo alan, boyu uzayan çocuk, sağlıklı bir çocuktur. Bu nedenle anne, baba ve doktoru çocuğunun büyümesini yakından izlemeli, boy ve kilosunu düzenli aralıklarla ölçüp kaydetmesi gerekmektedir. Yaşına göre düzenlenmiş grafiklerle doktor tarafından çocuğun ortalamaya ne kadar yakın olduğu tespit edilebileceği gibi, ailesi tarafından da akranlarıyla kıyaslanarak da bu değerlendirmenin yapılması mümkündür. Bu ölçümler grafiğe kaydedilip, saklanmalıdır. Aile tüm şüphelerini doktoruyla paylaşmalıdır. Büyüme geriliği tespit edilen çocuklar, yaşıtlarına göre oldukça sıska ve kısa boyludurlar.  

            Büyüme, ergenlik dönemi sonuna kadar olan uzun bir süreçtir. Büyümeyi üç temel faktör etkiler. Genetik faktörler, beslenmeye yönelik faktörler ve hormonal faktörler. Çocuğun anne babasının boyu ve ergenliğe girme yaşları bu faktörü oluşturur. Beslenmenin sağlıkbüyüme üzerinde önemli bir etkisi vardır. İyi beslenemeyen çocuklarda büyüme geriliği saptanmaktadır. Üçüncü faktör olan hormonal düzen de sağlıklı bir büyüme için şarttır.

            Büyüme geriliğinin tedavisi erken saptanmalı ve gerekli tedaviye hemen başlanmalıdır. Altta yatan nedenler çeşitli hormon testleriyle saptanıp, çocuğun tedavisi düzenlenir. Tedavisine erken başlanan çocuklarda son derece yüz güldürücü sonuçlar elde edilmektedir. Yapılan değerlendirmelerde çok sağlıklı sonuçlar elde edilmekte ve çocuğun sağlıkbüyümesi sağlanmaktadır. Bu nedenle, çocuk doktoruna düzenli ziyaretler, şüpheli durumların doktora bildirilmesi, anne babanın ve öğretmenin bu konuda bilinci, büyüme geriliği tedavisinin başarı şansını arttıran bir faktördür.

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA