Kategoriler

Yeni doğan Bebeğimizin Bakımı

Peki, yeni doğan bebek neyle beslenmeli ve bakımı nasıl yapılmalı? Doğru olan bebeğin anne sütüyle beslenmesidir. Anne sütü bebeğin ihtiyacı olan her türlü besin maddesine sahip tek gıdadır. Doğumdan hemen sonra bebeğe anne sütü verilmelidir. Bebeği ağlaması beklenmemeli ve huzursuz olduğu anda emzirilmelidir. Bebek istediğinde ve istediği kadar emzirilmelidir.                                                                                                                                  Yeni doğan bebekler günde yaklaşık 10 kez her bir memede 10–15 kez emzirilmelidir. Özellikle çalışan bayanlar sütü sağıp saklayabilir daha sonra oda ısısına getirerek kullanabilirsiniz. Anne sütüyle beslenen bir bebeğe başka bir şey vermenize gerek yoktur.

            Yeni doğan bebeğin göbek kordonuna alkolle bakım yapabilirsiniz. Göbek kordonu normal olarak 10gün içince düşer. Eğer düşmüyorsa doktorunuza başvurmalısınız. Göbek kordonu bebeğin banyo yapmasına engel değildir. Her gün ya da 2 günde bir bebeğinizi yıkamalısınız. Bebeğinizin üzerini çıkarmadan önce her şeyi hazırlamaya dikkat edin. Suyun 36–37 derece olmasına dikkat edin sabun ya da bebe şampuanlarını kullanabilirsiniz.

            Bebeğinizi yüzü örtülmeyecek şekilde sırtüstü yatırmalısınız ani bebek ölümü riskine karşın yüzüstü yatırmanız önerilmez. Kusma alışkanlığı varsa yan yatırabilirsiniz. Arada bir kontrol etmenizde fayda vardır. Eğer kustuysa ağzının içini temizlemelisiniz. Bebeğin odasını sık sık havalandırmaya dikkat edin 20–24 derece arasında bir oda olmalıdır. Bebeğin odasına çok fazla kişinin girip çıkmamasına, toz tutacak eşyaların olmamasına dikkat edin. Bebeği yanınızda değil de yatağında uyumaya alıştırın.

 

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA