Kategoriler

Anne Sütünün Önemi ve Süt Artırıcı Bilgiler

Anne Sütünün Önemi ve Süt Artırıcı Bilgiler

    

     Günümüzde birçok anne, Dünya Sağlık Örgütü ve uzmanların uyarılarıyla bebeğini özellikle ilk 6 ay anne sütü ile beslemeye özen göstermekte, sonrasında ise ek besin takviyesiyle 2 yaşına kadar emzirmeleri gerektiğinin bilinciyle hareket etmektedir.

     Bebek için anne sütü ile beslenmek, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, çeşitli enfeksiyonlardan korunma, gerekli vitamin ve besin maddelerini karşılama gibi birçok koşuldan ötürü oldukça önemlidir.

     Normal beslenen sağlıklı bir annenin sütü, bebek için yeterli olmak ile birlikte çoğu anne, sütünün bebeğine yetmediğini düşünmektedir. Eğer bebeğiniz normal gelişimini sürdürüyorsa sütünüz büyük ihtimalle yeterli geliyor demektir. Annenin, sütünün bebeğe yetmediğini düşündüğü durumlarda bebeği sürekli emzirmesi gerekmektedir çünkü bebeği emzirdikçe süt artacaktır.

       Anne Sütü Nasıl Artar?

  • Anne sütünü arttırmak için ilk yapılacak şeylerin başında düzenli ve dengeli beslenmek gelir
  • Bol sıvı, özellikle bol bol su tüketilmelidir.
  • Rezene, anason, çemen otu, ısırgan otu, tarçın, fesleğen, nane ve maydanoz gibi bitkiler anne sütünü arttırıcı olarak bilinen bitkilerin başında gelmektedir
  • Göğüs ve karın bölgelerine masaj yapılması da süt bezelerini uyarıp kan akışını hızlandıracağından sütü arttıracaktır.
  • Anne sütünü arttırmada sarımsakta önemli bir yer tutar. Bebeği emzirmeden önce bir iki diş yenilen sarımsak bebeğin iştahla memeyi kapmasına ve daha uzun süre emerek fazla süt içmesini sağlamaktadır.
4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA
YORUMLAR
  • Anne sütünün öneminin ne kadar büyük olduğunun farkındayım. Rabbim kusursuz bir düzen yapmış ve bebek doğar doğmaz rıskınıda beraberinde vermiş. Ne muhteşem bir düzen.Hande Durmuş