Kategoriler

Yenidoğan Bebeğimizi Korumak İçin Ne Yapmalıyız

Yeni doğan bebeğimizi korumak için ne yapmalıyız?

 

            Bebeğiniz sağlıklı ve güvenli büyümesini istiyorsanız; sağlıklı dünyaya gelmiş olsa da ileri de ortaya çıkabilecek hastalıkların erken teşhisi için kesinlikle yeni doğan tarama testlerini yaptırmalısınız. Bebeğiniz erken doğum olduysa iyi bir sağlık merkezinde güvenilir hekimler gözetiminde yoğun bakımda olmasını sağlamalısınız.

            Bir bebeğin sağlıklı olabilmesi için anne sütü şarttır. Eğer bir sorun yoksa bebeğinizi anne sütüyle besleyerek daha sağlıklı olmasını ve daha hızlı gelişmesini sağlayabilirsiniz. Bebekler emerken boğulmazlar ama yine de emzirirken burnunun açık kalmasına dikkat edin.

            Tırnaklarını bebek makasıyla kesin ki bebek yüzünü çizmesin, eldiven de kullanabilirsiniz. Kucağınıza alırken başını tutmayı desteklemeyi unutmayın. Bebeğin odasını ne çok sıcak ne çok soğuk ayarlayın. Beşiğindeki parmaklıkların arasından başı geçmeyecek boşluklarda olmasına dikkat edin. Üzerini kalın bir yorganla örtmekten kaçının uyurken nefes alamayabilir.  Bebeği her zaman sırtüstü ya da yan yatırmalısınız kesinlikle yüzüstü yatırmamalısınız. Kontrollerinizi ve aşı takviminizi aksatmayınız. Bebeğinizi güneşten her zaman koruyun. Elinizde sıcak içecekler varken bebeğinize yaklaşmayınız. Başka bir bebek ya da bebeklerle yalnız bırakmamaya dikkat ediniz. Seyahat sırasında oto koltuğu kullanmayı unutmayın, bu bebeğiniz için hayati önem taşımaktadır. Bebeğiniz sizin odanızda uyumuyorsa dinleme sistemi alırsanız işiniz çok daha kolaylaşacaktır.

            Onun size ihtiyacı olduğunu unutmayın. Bebeğinizi mecbur kalmadıkça yalnız bırakmamakla birlikte yaşadığı odaya çok fazla kişiyi sokmanız enfeksiyon kapmasına sebep olabilir. Bebeğinizle ilgilenmekten korkmayın şımaracağını düşünmeyin. Bebeğiniz ile iletişiminizin sağlam olmasını sağlayın.

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA
YORUMLAR
  • Yeni doğan bir bebek özellikle ilk zamanlarında hastalık ve mikroplara çok açık kalıyor. Bağışıklık sistemi yerine oturana kadar el üstünde tutmak şart.Fatma Dost