Kategoriler

bebeğinizin beyaz incileri yolda mı ?

 

BEBEĞİNİZİN BEYAZ İNCİLERİ YOLDA MI?

Bebek için önemli bir dönem de diş çıkarma dönemidir. Diş çıkarma dönemi yaklaştıkça, akranları da çıkardıkça hemen hemen her gün kontrol edilir acaba bebeğimizin de diş etleri kabardı mı ya da süt dişi çıktı mı diye. Ardından da çeşitli yöresel geleneklerle kutlanır bu özel dönem. 

Bebekler kalıtsal özelliklere bağlı olarak 3-4 aylıktan sonra, ancak normalinde 7 aylıktan itibaren süt dişlerini çıkarmaya başlarlar. İlk diş çıkışının 12 aya kadar uzaması da olasıdır. Bebekler, dişlerini çıkarmadan önce salya miktarlarında artış ve bu artışa bağlı çene ve yanak bölgelerinde kızarıklık olabilir. Tahrişi önlemek için, yumuşak hafif nemli bir tülbentle bu bölgelerin silinmesi gerekir. Diş etleri şişmesi de diş çıkarma döneminde gözlenen diğer bir olgudur. Bu bazı zaman bebeğe çok acı verebilir. Bebeğinizi rahatlatmak için yumuşak diş kaşıyıcılarından ve içine buz koyacağınız soğuk torbalardan edinebilirsiniz. Böylece aşırı huzursuz bebeğinizi rahatlatmış olursunuz.

Diş çıkarma döneminde, kabaran diş etlerinden dolayı beslenme de bebek için bir sorundur. Bebek bu dönemde, beslenmeyi reddebilir ve bir miktar kilosunda düşüş olabilir. Bebeğinizi süt dişleri çıkarken, katı gıdalar yerine sıvı gıdalarla besleyip bol bol emzirmek yerinde bir davranış olacaktır. Bu dönemde, bebeğinizin iyi beslendiğinden emin olmak için doktorunuzla iletişim halinde olup, kilosunu kontrol ettirmeniz ve gerektiğinde önerdiği takviyeleri kullanmanız uygun olacaktır.

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA