Kategoriler

Yeni Doğan Bebekte Uyku Düzeni

Yeni Doğan Bebekte Uyku Düzeni

     Yeni bebek sahibi olmuş anne ve babaların en çok huzursuz oldukları konulardan biri bebeklerinin uyku düzenidir. Bebeğin, gece uykusunun azlığı ve sürekli bölünmesi anne babayı da olumsuz yönde etkilemektedir.

     Yeni doğmuş olan bir bebek günde 16-18 saat arası uyumaktadır. İlk aylar uyku düzenleri olmadığından en fazla 2-3 saat içinde uyuyup uyanırlar. Uykularının düzene girmesi için en az altı ay geçmesi gerekir.

     Annelerin en çok şikâyet ettikleri konulardan biri de kendisi ile bebeğin uyku saatlerinin uyuşmamasıdır. Gündüz gerek bebek ile gerek diğer ev işleriyle uğraşan anne, gece sık sık uykusunun da bölünmesiyle dinlenemeyecek ve uykusuz kalacaktır. Anne, mümkün olduğu kadar gündüz bebek ile konuşarak, ilgisini çekecek şeyler yaparak bebeği, daha az uyutmaya gayret etmeli, gece ise daha sessiz ve sakin bir ortam yaratmalı ki günler geçtikçe bebeğin uyku düzenini sağlayabilsin ve rahat edebilsin.    

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA
YORUMLAR
  • Ya hiç sormayın. Bir bebeğin uyku düzenine ayak uydurmak bir anne baba için çok zor. Hele her gün çalışan bir ebevein iseniz bu daha da zor hatta işkence.Selime Can