Kategoriler

zeka gelişiminde anne sütünün önemi

ZEKA GELİŞİMİNDE ANNE SÜTÜNÜN YERİ

Çok özel bir besin olan anne sütü, ilk aylarda bebeğin tüm ihtiyacını karşılayacak bir yapıdadır. Bebeğin besin ihtiyacını karşıladığı gibi, aynı zamanda bebeğin zeka gelişimini de desteklemektedir. Doğal olmayan hiçbir mama, anne sütünün yerini tutamamaktadır. Anne sütü ile beslenen bebeklerin daha sağlıklı oldukları yapılan çalışmalarla desteklenmektedir.

                Anne sütü sadece bebeğin beslenmesi için değil, sağlıklı kilo alması, boyunun uzayıp zeka gelişimini tamamlaması için de gereklidir. Yapılan araştırmalar anne sütüyle beslenen çocukların zeka katsayılarının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Bebeklik dönemlerinde anne sütüyle beslenen çocukların matematikte ve dil becerilerinde daha başarılı oldukları tespit edilmiştir.

                Anne sütü tam olarak çözülemeyen bir bilmece olmasına rağmen, anne sütü alan bebeklerin zeka gelişiminin yüksek olmasının nedeninin, içerdiği protein ve yağların bebek beyin gelişimi için en uygun oran ve şekilde olması düşünülmektedir. Özellikle doğumu takiben birkaç gün boyunca gelen, ilk ağız sütü de denilen kolostrum, bebeğin ileriki yıllarda çok daha sağlıklı olması için değerli protein ve yağları içermektedir. Bebek sadece anne sütü ile ilk 4 ay boyunca, tercihen 6 ay boyunca emzirilmeli, ek gıdalar doktorun önerisiyle başlanmalıdır. Anne sütünü arttırıcı yöntemler araştırılıp, ilk aylarda bu değerli besinden mahrum kalmaması sağlanmalıdır. Anne sütü aynı zamanda, anne bebek ilişkisini de geliştiren, bebeğe güven veren çok değerli ve özel bir maddedir.

 

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA