Kategoriler

erken doğum

Sabırsız bebekler

 

Bebeğin 37 haftalıktan önce doğmasına erken doğum ya da preterm doğum denir. Tıbbi gelişmelere rağmen ne yazık ki erken doğum riski azaltılamamaktadır. Erken doğum sebebi hala tam olarak belirlenememektedir. Sebeplerinin rahim gerilmeleri, enfeksiyonlar, stres olduğu düşünülmektedir.

Sigara ve alkol kullanan gebeler, daha önce düşük yapmış kişiler, 16 yaşından küçük 35 yaşından büyük kişiler, ikiz-üçüz hamileler, enfeksiyon riski belirlenenler risk grubundadır.

Erken doğumlarda bebekte maalesef bazı bozukluklar görülebilmektedir. Bunlar; körlük, kalp rahatsızlıkları, kansızlık, enfeksiyonlar akciğer ve beyin hasarı olarak sıralanabilir.

Erken doğumları önlemek için gebelik dönemince hatta mümkünse hamile kalınmadan önce doktor kontrollerini yaptırmak gerekmektedir. Hamilelik döneminde yapılan testlerle bebekteki bazı hastalıklar tespit edilebilmektedir. Yapılan araştırmalara göre gebelikten bir yıl önce folik asit kullanılmaya başlanması erken doğum riskini azaltmaktadır.

Erken doğan bebekler bir süre yoğun bakımda kalırlar ve uyku problemi görülmektedir. Uzun süre yoğun bakımda kaldıkları için maalesef diğer bebekler gibi olmazlar.

Peki, bebeğimizi hastaneden çıkardık, bakımını nasıl yapacağız?  Bebeğin çok kalın giydirilmemesi gerekmektedir. Mama konusunda mutlaka doktorunuza danışın ve oda ısısının çok sıcak ya da çok soğuk olmamasına dikkat edin.  Değişken olmakla birlikte erken doğan bebekler genellikle günde 15 saat uyur. Bebek haftada iki kez yıkanabilir fakat dikkatli olmanız gerekmektedir.  Bebek sert bir yatakta yatırılmamalıdır. Eve geldikten sonra devam etmeniz gereken kontrolleri yaptırmanız gerek testleri ihmal etmemelisiniz.

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA
YORUMLAR
  • Bende erken doğum olup sezeryanla bebeğimi alırlar endişesi içerisindeyim. Bunun için elimden geldiğince uyarılara dikkat ediyorum. Sağlığıma da aynı şekilde dikkat eidyorum.Fatma Dost