Kategoriler

Bebeğin İlk Haftaları

 

Bebeğinizin hayranlıkla büyüdüğünü gözlemlerken neyi hangi dönemlerde yapmaya başlayacağını biliyor musunuz?

 

Bebeğiniz doğumundan itibaren gelişme gösterecektir. Solunumu sindirimi refleksleri gelişecektir. Eğer bir sorun yoksa sadece anne sütüyle beslenecektir. Günde 18 saate yakın olmakla birlikte gece uykusu 8 saat olacak ve 2–3 saat aralıklarla uyanacaktır. Her uyandığında meme emmek isteyecektir. Odasının sıcaklığına temiz olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Yanınıza alıp emzirseniz bile beşiğine yatırıp uyutmalısınız. Bebeğiniz uyudukça büyüme hormonu salgılayacaktır. Bebekler bu dönemde genellikle sadece acıktığında uyanır ve ağlar. Her istediğinde emzirmelisiniz. Bu dönemde çok fazla hareketli olmazlar.

Kullandığınız bebek bezlerinin bebeğinizin ayına ve kilosuna uygun olduğuna dikkat etmelisiniz. Gün içinde 6–7 kez bezi değiştirmelisiniz. Gün aşırı ya da 2 günde bir yıkamalısınız. Bebeğin aşı takibini kontrol etmelisiniz.

Gün geçtikçe sizin için önemli olduğunu hissetmeye başlayacaktır. Zihinsel ve fiziksel gelişimi hızlanacak ve daha az uyumaya başlayacaktır uykusu düzene girecektir. Bebeğinizin size ihtiyacı olduğunu unutmayın onu kucağınıza alıp onunla konuşmaktan çekinmeyin. Bebeğinizin gaz problemi olabilir. Gaz problemlerini azaltabilirsiniz fakat tamamen geçmeyecektir. Gaz problemleri genellikle 4 aylıkken kendiliğinden geçer.

Reflekslerinin gelişmesi 8. haftayı bulacaktır. Bebek 8. haftadan sonra gülümsemeye başlar. 2 aylık olduğunda yatağında dönebilir. 3-4 aylık olduğunda daha hareketli bir bebek olduğunu göreceksiniz. 4.5 aylık olduktan sonra kaslarını kontrol etmeye başlayacaktır. 5 aylık olduğunda size sarılmaya başlayacaktır. 6 aylıkken emekleyip 8 aylıkken oturabilecek duruma gelecektir. Bebeğinizin gelişimi gözlemlemek sizi mutlu edecek.

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA
YORUMLAR
  • Benim bebeğim daha 6 aylık ama bende ilk başlarda kararsız kalmıştım hangi mamayı kullanacağımı, hangi bazi seçeceğimi bilmiyordum. Yazıdaki tavsiyeleri de dikkate alacağım inşallah.Ayşe Kasnak