Kategoriler

Oyun Ve Aktiviteler

                                                         OYUN VE AKTİVİTELER

              Çocuğunuzun sağlıklı bir gelişim sergilediğini düşünüyorsanız yaşına uygun bir özellik göstermesi gerekir. Bu özellikler motor gelişimi, dil bilişsel gelişimi ve sosyal becerileri göstermesi için yapılan oyun ve aktivitelerle ortaya çıkar.

              Çocuğunuzu elinden tutup parka götürmeniz onu elbette mutlu edecektir fakat anne ve babanın koruyucu ve kollayıcı tutumları ona zarar verebilir. Oradan oraya koşmak isteyen çocuğa fazla koşmamasını, kumlarla oynaması gereken durumda üzerini kirleteceği için bunu yapmamasını söylemek onu olumsuz etkiler ve sadece ebeveynin izin verdiği kurallar içinde oynamak çocuğunuzun gelişimine yardımcı olamayacaktır. Bu tutum kendine güveni olmayan kararsız bir kişilik kazanmasına sebep olacaktır.

               Bir çocuğun hayal dünyasının ve yaratıcılığının gelişmesi zekâ gelişimi için önemlidir.  0-6 yaş grubunda yer alan çocuklar oyun yaşı içinde olduklarından zamanların çoğunu aktiviteler ve oyunla geçirirler. Resim yapmak, hamurlara şekil vermek, makas ile gazete veya dergilerden kesilen resimleri kâğıtlara yapıştırıp kompozisyon hazırlamasına yardım etmek gibi aktiviteler dil bilişsel gelişimi ve motor gelişimi için çok faydalı olacaktır.

               0-6 yaş grubundaki çocuklar bu dönemde doyasıya oyun oynamalılar bunun için anne ve babalar oyuncak mağazalarından sayısız alışveriş yaparak çocuklarını mutlu etmeye çalışırlar. Fiyatı ve sayısından çok alınan hediyenin çocuğun gelişimine yardımcı olup olamayacağı daha önemlidir. Daha çok hayal dünyasını zenginleştirecek yaratıcılığını geliştirecek ve onun düşünmesine yardımcı olacak hediyeler almak daha yararlı olacaktır. Çocuğun arkadaşlarıyla beraber faaliyetlere katılması paylaşımcı bir ruh kazanması içinde önemlidir

              Çocuklara olan sevgimizi ve koruma içgüdümüzü onların gelişimi için kullanmak daha verimli olacaktır. Ona bu konuda yardımcı olmak ve aktiviteler esnasında yanında olup onu engellememek gerekir. Çocuğunuzla geçirdiğiniz zamanın önemli ve özel olduğunu unutmayıp keyfini çıkarın.

       

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA