Kategoriler

Riskli Gebelik

RİSKLİ GEBELİK

Günümüzde hem geç yaşta evlenmeler, hem de iş yerinde kariyer yapma sevdası yüzünden çocuk yapma yaşı artmıştır.

35 yaşından sonra anne olmaya karar verildiğinde bazı risklerde beraberinde gelmektedir. 35 yaş ve üzerindeki anne adaylarında kronik hastalık çıkma yüzdesi oldukça fazladır. Bunların başında yüksek tansiyon ve şeker hastalığı gelmektedir. Bunlar hem anne adayı hem de bebek için tehlikeli olabilir.

Bunun dışında kalp ve damar rahatsızlıkları, böbrek rahatsızlıkları, sıkça bu yaş grubunda rastlanan kanser de hamileliği riskli hale getirmektedir.

İleri yaşlarda hamile kalanlarda görülen bir diğer problem down sendromudur. Bu durum kromozomların bozukluğu ile ilgilidir. Down sendromu riskini belirlemek için amniyosentez yapılmaktadır. Bu durum iğne ile anne karnından girilerek bebeğin beyninden alınan sıvının kontrol edilmesidir. Ehli kişilerce yapılmalıdır. Zira oldukça risklidir.

Düşük riskinin de fazla olması ileri yaşta hamile kalmanın bir etkisidir. Rahim ağzının kısalığına bağlı olarak erken doğum söz konusu olabilir. Erken doğumdan söz edebilmek demek gebenin kanamasının olması, kasılmalarının olması demektir .Ayrıca bebeğin hareketleri de anne karnında anne tarafından sürekli kontrol edilmelidir, eğer hareketlerde bir yavaşlama yada hareketsizlik söz konusu ise hemen doktora gidilmelidir.

Ayrıca tekrarlayan düşüklerde riskli bir hamilelikte söz edebiliriz. Ve bu düşüklerin neden olduğunun araştırılması gerekmektedir.

Kızamıkçık, hepatit B gibi hastalıkları hamile iken geçirmekte riskli bir durumdur bebek için. Bunu engellemek için aşı olunması gerekmektedir.

Bu nedenle bebeğinizi sağlıklı bir şekilde kucağınıza almak istiyorsanız her şeyin başı olan yaş problemini ortadan kaldırmalı ve hamileliği ertelememeliyiz.

 

 

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA
YORUMLAR
  • Bana sorarsanız çocuk yapma yaşı arttığı gibi çocuk yapmaya karar veren ailelerin sosyal seviyesi de gittikçe düşüyor. Artık eğitimli aileler çocuk yapmaz oldu. Eğitim seviyesi düşük aileler ise 3-6 çocuk yapıp duruyorlar. Ne olacak bakalım memleketin haliAyşet duru