Kategoriler

hamilelikte bebek gelişimi

HAMİLELİKTE BEBEK GELİŞİMİ

          Hamilesiniz! Bu sözü duyduktan sonra içinizi bir sevinç kaplar ve artık içinizde bir canlı büyüyecektir ve bu zamandan başlayarak 9 ay sonuna kadar hiçbir problem çıkmaması için titiz davranırsınız.

          1.ayında bebek mercimek büyüklüğündedir. Beyni, gözleri, kalbi, akciğerleri, ağzı, kulakları, sindirim sistemi oluşmaya başlar.

          2.ayın sonun böbrek, kalp, sinir sistemi gelişmeye başlar. El ve ayak parmakları, dizleri, dirsekleri oluşur. Kolları ve bacakları uzanmaya başlar. Göz, göz kapakları ve burun delikleri şekillenir. Yaklaşık 2,5 cm büyüklüğündedir.

          3.ayında; yüz daha belirginleşir ve baş dikleşir. Organlarda tamamen gelişme görülür. Böbrekler çalışmaya başlar. İdrarını yapabilmektedirler. Gözleri tam şeklini almıştır. Tırnakları belirmeye başlamıştır. Cinsel organları gelişmeye başlar. Parmakları ayrılmaya başlar. Tekme atmalar başlamıştır. Yaklaşık 6 cm boyunda ve 15 gram ağırlığındadır.

          4.ayında; Kulakları, kolları, bacakları, ayak ve el tırnakları tamamen şekillenmeye başlamıştır. Hıçkırık başlar. Saç, kirpikler belirginleşmeye başlar. Tüm organları oluşmuştur. Kalbi dakikada 120-160 civarında atmaktadır. Boyu 12-14 cm ve ağırlığı da 250 gram civarındadır.

          5.ayında; Tekmeler atmaya ve dönmeye başlamıştır. Cinsiyet belirlenmiş ve tüm meraklar giderilmiştir. Saçları vardır. Düzenli olarak uyur ve uyanır. Göz kapakları gelişmiştir. Ve kapalıdır. Organları büyümeye ve gelişmeye başlar. Diş kökleri gelişir. Onunla konuşmanız, müzik dinletmeniz, kitap okumanız hoşuna gider. Boyu 20 cm, kilosu 500 gramdır.

          6.ayında; artık oyuncak bir bebek görünümündedir. Gözlerini açıp kapatabilir. Bazı solunum hareketlerini yapmaya başlar. Öksürüp, hıçkırabilir. Boyu 28-35 cm, kilosu 700-900 gram civarıdır.

          7.ayında; Hareketle daha sık ve şiddetli hissedilir. Beyin ve sinir sistemi hızla gelişir. Başparmağını emer. Boyu yaklaşık 35 cm, kilosu 1300-1500 gram civarındadır. Doğduğunda yoğun bakımda yaşayabilir.

          8.ayında; Tekmeler daha güçlü olur. Dışarıdaki sesleri duyar. Gözleri açıktır. Kemikleri sertleşir. Cilt kırmızıdan pembeye dönüşmeye başlar. Boyu 40-45 cm ,kilosu 2000-2500 gram civarındadır. Bu ayda doğarsa hayatını sürdürebilir.

          9.ayında; Gelişimini tamamlamıştır. Organlar oluşmuştur. Kafa kemiği yumuşak ve esnektir. Fazla yer kalmadığından sessizdirler. Boyu 45-50 cm, kilosu 2700-3500 gram civarındadır. Gözleri koyu gridir. Derisi pembedir. Tırnaklar tamamlanmıştır.

          Sonunda hastanede ekrandan gördüğünüz varlığı kucağınıza alırsınız ve ona sımsıkı sarılıp hoş geldin ailemize dersiniz.

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA
YORUMLAR
  • Özellikle bir kadın için bu ilk deneyim ise gerçekten de çok heyecanlı bir o kadar tedirgin bir durum olabiliyor hamilelik. Ben de ilk hamileliğimde aynı duyguları yaşamıştım. Allah herkese nasip etsin. Tabi sadece bayanlara :)Asuman ayperi