Kategoriler

hamilelik ve seyahat

Eve kapanmayın

 

Muhtemelen hamile bayanların düşündüğü şeylerden biri de gebelik yürümeme engel olur mu? Seyahat edebilir miyim? Hangi aracı kullanmalıyım? Öncelikle gebeliğinizi bir hastalık olarak görmeyin ve normal yaşantınıza devam edin. Gezin, dolaşın, eğlenin… Bunların hiçbirine gebeliğiniz engel değil fakat bunları yaparken hamile olduğunuzu da unutmayın. Eşinizle yalnız geçireceğiniz bu son dönemi küçük tatil kaçamaklarıyla bile değerlendirebilirsiniz.

Hamileliğinizde deniz, hava ya da karayolundan herhangi birini kullanmanızda bir sakınca yoktur. Ancak dikkat etmeniz gereken şeyler vardır. Denizyolu mide bulantılarına sebep olabilir. Karayolunu tercih ederseniz uzun yolculuklarda çok fazla hareketsiz kalacağınız için dolaşım problemleri yaşayabilirsiniz. Bu yüzden sık sık mola vererek yürüyebilirsiniz bol su tüketmeyi unutmayın, hafif yiyecekler tüketin ve rahat giysiler tercih edin. Havayolu ise hem rahat hem de kısa süreceği için tercih edilebilir. Fakat çoğul gebeler, daha önce düşük yapmış kişiler, kalp rahatsızlığı olan hamileler uçağa binmeden tromboza karşı önlem almalıdır. Eğer otobüsle seyahat edecekseniz mide bulantınız olabilme ihtimalini göz önünde bulundurarak yanınıza bir poşet alabilirsiniz. Pencere açma gibi bir seçeneğiniz olmayacağı için üzerinize çıkarabileceğiniz şeyler giymelisiniz. Eğer yan koltuğunuz boşsa ayaklarınızı uzatmanızı tavsiye ederiz. Bunu yapamıyorsanız arada bir bacaklarınızı hareket ettirin ve mola yerlerinde biraz yürüyün.

Hamileliğiniz sırasında trafik kazası geçirirseniz çok küçük bir şey dahi olsa doktorunuza başvurmalısınız. Hamileliğinizin son dönemlerinde halsiz olacağınız için çok fazla seyahat etmeyiniz en ideal zaman 4-6 ay arasıdır.

 

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA
YORUMLAR
  • Hamile bir bayanın evde oturması değil aksine günlük düzenli spor yapması gerektiğine inanıyorum. Spor olmasa bile ordan oraya bir yürüyüş yapmalı, temiz hava almalı. Sağlam vücut sağlam bir sporla olur.Cansel Kemal