Kategoriler

Hamilelik Ve Doğum Süreci

                                                          HAMİLELİK VE DOĞUM SÜRECİ

                     Anne ve baba olmak isteyen her çift bebek sahibi olmayı düşler.  Kadın için anne olmak bir değişimdir. Hamilelik ve doğum sırasında evrim yaşayan kadın psikolojik ve fizyolojik açıdan değişim yaşamaktadır.

                   Hamile kaldıktan sonra vücutta meydana gelen ilk değişiklik karın şişliğidir. Sabahları mide bulantısı ile uyanmak, uyku saatlerinin değişmesi, bazı yiyeceklere karşı aşırı istek halinin yanı sıra psikolojik olarak daha hassas ve duygusal bir ruh hali de vardır. Hamilelik bir hastalık değil doğal bir süreçtir bu nedenle günlük yaşantımızda yaptığımız birçok şeyi yine yapmaya devam etmeliyiz. İş hayatımıza ara vermek son aylarda daha uygun olabilir ama bu sürede düşük ya da başka bir sorun yaşamıyorsak çalışmaya devam edebiliriz. Normal zamanda spor yapıyorsak buna da ara verilememelidir. Tabii ki ağır sporlardan bahsetmiyoruz yürüyüş plates, yoga gibi vücuda ve ruha iyi gelen egzersizler yapılmaya devam edilmelidir. Bunun yanında doktor kontrollerini aksatmamak çok önemlidir. Tahmini doğum süresine kadar her ay doktorun önerdiği tarihler arasında kontrollerinizi aksatmamaya özen gösterilmelidir.

                   Doğuma yaklaşmaya başlandığı dönemde uzun seyahatlere ve uçak yolculuğuna çıkılmamalıdır. Çünkü bebeğiniz vaktinden önce gelebilir ve hazırlıksız yakalanabilirsiniz. Vaktin geldiğini ağrı ve sancılarla anlayabilirsiniz. Bebeğin anne karında şeklinin değişmesi aşağı doğru inmesi ve suyun gelmesiyle artık doktoru arama vaktidir. Normal veya sezaryen doğuma önceden karar verilse de bu aslında bebeğin gelişiyle belirlenir eğer bebek ters geliyorsa veya kordon dolanması denen durumla karşılaşılırsa sezaryen yapılması kaçınılmazdır.

                Hamilelik ve doğum bir kadının değişiminin resmidir. Kucağa alınan bebekle beraber adeta zamanın durduğunu söyleyen her anne için bu duygu tarif edilmezdir.  Bu doğal süreci yaşamak isteyen her kadın ister istemez değişecektir.

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA