Kategoriler

Fatoş Gümüş
Yönetici Asistanı

Anneler Günü

Anneler Günü

Yaşları çok küçük olabilir, ama yaşadıkları da bir o kadar büyük. Hayatlarının en saf, en temiz, en güzel yıllarında tanıştılar, en büyük acıyla. Belki henüz farkında değiller yaşadıkları olayın ciddiyetinin. Ne de olsa daha çocuk onlar.

Yaşıtları gibi koşuyorlar, oynuyorlar, gülüyorlar. Dışarıdan her şey normal gibi görünüyor, ama içlerinde yaşanan o fırtınayı anlamak hiç de zor değil. Yaşamları boyunca, yaşayabilecekleri en büyük acıyı daha şimdiden tattılar. Annelerinin yokluğuyla… Bizim fikrine bile tahammül edemediğimiz bir şeyi, onlar maalesef çok erkenden anladılar. Belki ileride hayata karşı daha dimdik duracaklar ayakta. Çünkü zaten en büyük sıkıntıyı gördü onlar. Bundan sonraki sınavları onlara daha ağır gelmeyecek. Yaşayacakları başka dertler onları yıldırmayacak, belki hayata daha sımsıkı sarılacaklar yaşadıkları acıya inat.

Hayat bu tabi ki kimse kalıcı değil bu dünyada, yaradılış gereği hepimizin bir kader çizgisi var. Bu acının tabi ki yaşı olmaz. Her yaşta büyük ıstıraptır bunu yaşamak, ama yine de insanın vicdanı sızlıyor, çok küçük yüreklerin bu acıyı tatmasına. Elimizden hiçbir şey gelmez onlar için, dualarımızda onlara yer vermekten ve annesizliği yaşayan tüm herkese de sabır dilemekten başka.

Bir diğer tarafta da anneleri her an yanlarında olmuş ama bunun kıymetini anlayamamış evlatlarda var. Belki çok değil, sayı olarak oldukça az. Ama maalesef var .

İşte bu yüzden, anneler gününü kutlamak kimseye yük gelmemeli. Bırakın desinler, bu tarz günler alışveriş çılgınlığı diye. Farz edelim öyle olsun. Hayatımızın anlamı olan annelerimiz için de alışveriş yapalım yılın bir günü. Ayrıca her şey somut bir hediyeden ibaret değil. Belki günlerdir arayıp sormadığımız annelerimizi, bu sebeple arayıp ziyaret edeceğiz. Bir gün için de olsa mutlu etmeye, mutlu olmaya değmez mi? Tabi ki  bir güne sığdırılamaz bu sevgi. Her zaman saygı ve sevgimizi göstermeliyiz. Her zaman yanlarında olmalıyız. Yapacağımız hiçbir şey minnettarlığımızı göstermeye yetmez onlara. Ama elimizde olanın değerini de, vakit geç olmadan bilmeliyiz. Çünkü insanoğlu bazı şeylerin kıymetini, maalesef kaybettikten sonra anlıyor kimi zaman. O yüzden bu günü elimizden geldiğince değerlendirmeye çalışalım...

Tüm annelerin ve anne adaylarının ve anne olmak isteyenlerin anneler günü kutlu olsun...

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA