Kategoriler

Kadınlar Günü

Kadınlar Günü

Hayatımızı oluşturan temel taşlar vardır ya, işte onlardan en önemlileri: kadınlar... Evimizin temeli, direği, yuvayı yapan dişi kuşu vardır ya, işte onlar: yine kadınlar. Öyle alışılmış ki varlıklarına, her işi kadınların halletmesine, oradan oraya koşuşturmalarına; içten içe şu kadınlar olmasa ne yapardık diye düşünmüyor değiller biliyorum. Ev kadını, iş kadını, anne, eş hepsini bir bünyede bulundurabilir bu insanoğlu. Yaptığı işin büyüklüğünün yanında şikayetlenmesi de yoktur üstelik. Ama şu erkekler bir türlü anlayamaz kıymetlerini. Yok zaten bütün gün evdelermiş de onlar yorulup geliyorlarmış, yok dırdır ediyormuşlar da… Merak ediyorum da; bir gün sadece bir gün bir kadının hayatını yaşasalar, sabah gözlerini açtıkları andan gece balkabağına yani kendi hayatlarına dönene kadar... Sabah kalksalar, etrafındakilere ve kendine güzel görünme gibi bir sorumlulukları olsa ve dolabın önünde yarım saat kalsalar, hani ne bulursa giyen tiplerden olmadığımızı anlasalar, eğer çocukları varsa işin daha zor olduğunu onun sorumluluğunu, aç karnına okula yollamamak için aceleyle kahvaltı nasıl hazırlanır bir anlasalar. Hele ki bebek söz konusuysa, bir başkasına emanet etme duygusunun ne zor olabileceğini bir kavrasalar. İşe gitseler, o topuklu ayakkabılarla bir koşabilseler, üzerine dikilmiş bir sürü göz bir kadın tarafından nasıl itici bulunuyor bir anlasalar. Eve gelseler koştur koştur bir de yemek yapsalar, hani eve geldiğinde televizyonuyla randevusuna geç kalmışçasına koşmasalar yani. Kısacası bir kadının hayatının ufacık tefecik bir kesitini yaşasalar, anlasalar, anlayabilirler mi acaba? Şu kadınlar olmasa, hayatınızda bir anda bütün kadınlar yok olsa ve şu bıyıklısı, sakallısı, kaba saba ya da birkaç beyefendi kalıverseler öyle. İnanın bizim parfüm kokumuzu bile özlerler.

Bu kadar gerçeklik, bu kadar kadınlarsız yapamamazlık varken neden artıyor peki şu kadına şiddet.

O bir zamanlar çok sevdiğin çocuğunun annesi olan insanı dövme hakkını kim veriyor? İçki parası, yok kıskançlık, yok beyimiz sinirliymiş. Senin bir kadına hele ki kendi kadınına dokunmaya kıyamıyor olman gerekirken sen nereden buluyorsun bu cesareti, bu özgüveni! Bu hayatta her canlının bir eşi var. Hayvanların da var. Onların düşünme gibi bir yeteneği yokken, eşini tartaklamıyorsa senin aklın ne işe yarıyor söyleyebilir misin bana? Her gün haberlerde ''Gün geçtikçe kadına şiddet artıyor'', ''Gün geçtikçe kadının özgürlüğü kısıtlanıyor'' gibi binlerce haber duymak zorunda mıyız biz? Kaldı ki; gelişmekte olan bir ülkeyiz diye geçiniyoruz. Evet, % 1400 kadına şiddet oranıyla gelişiyoruz.

Bütün sıkıntıyı, bütün yükü sırtında içinde taşımayı bilen kadınlar -başta en güçlü gördüğüm kadın anneannem, annem, ailemin bütün kadın fertleri ve tanıdığım tanımadığım, gelmiş geçmiş ve gelecek bütün hem cinslerim;

Umarım hayatımızda hep hak ettiğimiz değeri görürüz. Baş tacı yapılmamız gerekse de en azından el üstünde tutuluruz. Değerimiz, varlığımız bilinsin ve kararlarımıza saygı duyulsun; hayatımız hak ettiğimiz, gözlerimizdeki ışıltı kadar güzel olsun..

Kendimle ve tüm kadınlarla gurur duyuyorum. İyi ki varız!

Kadınlar gününüz kutlu olsun… Saygıyla geçireceğimiz daha nice yıllara…

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA
YORUMLAR
  • İyi ki varsınız. Tebrik ederim yazınız çok güzel. Sizin ve tüm bayanların önce kadınlar günü daha sonra da kalan 364 günü tekrar tekrar kutlu ve mutlu olsunFIRAT GÜNAY