Kategoriler

Filiz ŞEKER
İnsan Kaynakları Müdürü

Kadın Olmak Zordur

Kadın olmak zordur ; Çünkü sahip olmak istenilen  bir bedeni vardır ve korumak zorunda olduğu bir namusu ve maalesef sevmeye yasaklı töreleri... Adam gibi adam derler ama,kadın gibi kadın demezler.

Soğuk olmak zorundadır, kadının  hissetmemesi gerekir, iyi gözükmelidir ama öyle dikkat çekecek kadar da iddialı  olmaması gerekir. Erkeğin yanında yerini bilmelidir... Erkek önde kadın arkada yürümelidir.

Kadın olmak suçtur bu hayatta, Seversin bu kadın deli derler, sevmezsin kötü derler. Elde ederler basit kadın olursun, elde edemediklerinde konuşmalara meze olursun; Susarsın bir şey bilmiyor aptal derler, susmazsın dili uzun derler.. Kısacası. Kadınlık ne zor iştir, Keşke kadın olmasaydık deriz çoğumuz bazen .

Bana göre dünyada erkek egemenliği olan bir toplumun kadına olan bakış açısını kırmak asıl mesele. Kadınlar cesaretlidir ,güçlüdür derleyici toplayıcıdır, idare edici, çalışkan ve emekçidir. Bence bu durum erkeğin hoşuna gitmelidir çünkü kadının gücünden yararlanır  bana göre erkeğin tamamlayıcısıdır kadın.

Kadın erkek eşittir görüşünü savunan erkek sayısı maalesef azdır  Kadın çocuktur aslında. Büyütülmek  , sevilmek , ilgilenilmek , mutlu edilmek ister. Küçücük bir günaydın , küçük  bir  gülümseme ,güzel bir  bakışın masumiyetini ister . Bağlanmak  ister körü körüne. Sevilmek saygı duyulmak ister. Başını omzuna yaslayacak bir insan arar hayatı boyunca .Bulduğunda ömrünü o insana adar. İki  kişilik küçük bir dünya yaratır ve o küçücük dünyaya koskocaman bir aşk sığdırır ve daha  sonra her kadının tatmak istediği dünyanın  en masum duygusunu  tadar .Anne olur .
Artık 2 kişilik dünya tek kişiye bağlanır. Her şey çocuktur bir anne için. Artık farklı bir sebebi vardır  yaşamın onun  için . 

Aslında korkudur birazda annelik. Korkarsın ayağı taşa takılıp düşecek diye , korkarsın büyüdüğünde yüreğinde açılacak yaraları saramam diye , koruyamazsam onu diye korkarsın. Korkarsın ama onu kokladığında dünyayı avuçlarında hissedip bütün derdini, korkunu atarsın yüreğinden . 

Bitmek tükenmek bilmez kadının fedakârlıkları Velhasıl zordur kadın olmak.

Tek başına çocuğunu  büyüten, çalışmak zorunda olan annelerimize ,

Hastasının başından bir an ayrılmayan, gözünü kırpmadan bekleyen kadınlarımıza;

İşkenceye eziyete ve tacize maruz kalmış; yıpratılmış, üzüntüsünü içinde yaşamış tek başına mücadele veren kadınlarımıza;

Hakkını arayan, hayata karşı umudunu yitirmemiş, farkındalıkla yeni bir adım atmaya kendini hazır hisseden tüm kadınlara;

Ailesinin refahı için çabalayan;

Eşine destek olan;

Çok işe az para alan tüm emekçi kadınlara

Sağlık, dirlik, bereket, mutluluk diliyorum.

KADINLAR GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

 

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA