Kategoriler

Dünya Kadınlar Günü İçin

Dünya Kadınlar Günü İçin

Yarın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Günün anlam ve önemine hürmeten hiçbir erkeğin eşine, sevgilisine, annesine, kız kardeşine şiddet uygulamaması, kimsenin boşanmış olduğu veya kendisinden boşanmak isteyen karısını bu sebeple parça pinçik etmemesi ve akşam haberlerinde ‘namusum için öldürdüm, çok iyi ettim, pek mutluyum, pişman değilim, zombi olup geri gönse bir daha öldürürüm’ diyen bir beyefendi(!) ile ilgili bir haber geçilmemesi bekleniyor. 8 Mart 2013 Dünya Kadınlar Günü tecavüz mağdurlarının tecavüz edenlerden daha boynu bükük bir şekilde dolaşmamaya başlayacakları ilk gün olsa; o da fena olmaz.

Dünya Kadınlar Günü’nde sağa sola afişlerin asılması, mühim şahsiyetlerin piyasaya günün anlamıyla ilgili dramatik ve etkileyici (şahsen hiç etkilenmiyorum-hiçbir şekilde yemiyorum) cümleler sürmesi, üst düzey kadınlar da dâhil olmak üzere çok sayıda kadının kadın haklarını manalı bir şekilde vurgulamak üzere dans etmesi falan doğrusu beni pek ilgilendirmiyor. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için düzenlenen etkinliklerden birine katılacağım fakat haklarımızı vurgulamak ve korumak adına, özellikle de dans etmeyi, düşünmüyorum. Kocasının bazen komple ve rastgele, bazen de her bir parçayı ayrı ayrı ele alarak dövdüğü; çocuklarının babasından korunmak için devletten koruma istemek durumunda kalan ve bazen böyle bir korumanın varlığına rağmen bağırta bağırta öldürülen, başlık parası ve benzer adlar altında pazarlanan kadınların haklarını dans eserek koruyamazsın. Dünya Kadınlar Günü kutlamaları adı altında oturup toplu olarak ağlayalım demiyorum, fakat böyle bir talebi vurgulamak amacıyla dans etmek bana saçma geliyor. Yoksa dans etme olayına karşı bir insan değilim, evde müzik açtığım zaman odadan odaya dans ederek geçerim.

Bu ülkede kadın sorunlarının halledilmesi için önerilerde bulunmak benim haddim değil; eğitimim yetmez, bilgim yetmez, kültürüm yetmez, tecrübelerim ve gözlemlerim yetmez, yapayım desem gücüm yetmez vs. Fakat konuyla ilgili olarak daha bilgili olan, daha çok tespit yapabilecek durumda olan, ayrıca yaptırım gücü de olan insanlar var. Yani vardır herhalde pek de ortada görünmedikleri halde; olmalı. Bir şey okumuştum ben, detayları hatırlamıyorum şimdi. Küçük bir ilçede galiba, kamuda ve özel şirketlerde çalışan bir sürü adam (‘adam’ derken, sözgelişi… erkek anlamında… yoksa bu model yaratıkların ‘adam’ olduğunu düşünmüyoruz tabii) o ilçede yaşayan bir kızcağızın üstünden geçmişti. Tabir için özür dilerim; fakat bazen doğru terimi hiç kırıtmadan ve yumuşatmadan kullanmak gerekir bence. İşte mesela, böyle insanların hiç biri artık o işlerde çalışamamalı. Afişe edilmeliler, rezil edilmeliler, eşleri yüzlerine tükürmeli, boşayabilen boşamalı. Devlet böyle bir erkekle evli kalmak istemeyen bir kadına iş bulmalı, gerekiyorsa evini tutmalı, kurtulmasına yardımcı olmalı. Böyle bir şeyler...

8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle; ayrıca… Bekâr olduğu halde bakire olmayan veya tecavüze uğrayan kızlarını ‘özürlü mal, ayıplı mal, defolu mal’ sayan… Dayak yiyen hemcinsleri hakkında ‘hak etmiştir, o da şöyle yapmasaydı, bak ben dayak yiyor muyum?’ ve buna benzer ifadeler kullanan… Kızlarının eşini aldatması durumunda utancından yerin dibine girecek ve hatta belki de kızını reddedecek olup, damatları böyle bir şey yaptığında ‘o erkektir, erkek yapar’ diyen… Evli erkeklerle kadınlar arasında çok büyük yaş farkı olmasının yanlış ve kadını ezen, kadının sosyal ve cinsel haklarını hiçe sayan taraflarını görmeyen veya göremeyen, ya da kadın adına önemsemeyen… konsomasyon yaptığı erkeklerin önüne kendisi para etmemeye başladığı zaman kızını süren… kızını onu taciz eden bir üvey babayla (hatta-bazen-maalesef-ne yazık ki; öz babayla) aynı ortamda yaşatmaya devam eden…. Cinselliğini hayatın her alanında yerli yersiz kullanıp sergileyerek özellikle böyle birçok açıdan ‘az bile gelişmemiş’ bir toplumda kadın kimliğini değersizleştiren ve görünüme indirgeyen…. ve bunlara benzer kendi cinsinin aleyhinde davranışlar sergileyen bazı kadınların daha insaflı, daha adaletli, daha bilinçli, daha düşünceli bir hale gelmelerini dilerim.

İçtenlikle.

Ayıptır, insan kendi cinsinin ezilmesine bu kadar da katkıda bulunmaz.

 

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA