Kategoriler

Merve Vatan
Bilgisayar Programcısı

Dünya Kadınlar Günü

Dünya Kadınlar Günü

Dünya kadınlar günü, kutlanmaya başladığı ilk yıllarda belirli bir tarihi işaret etmese de, daha sonra Moskova’da gerçekleştirilen, üçüncü Uluslararası Kadınlar Konferansında kesin bir tarih belirlenmiş ve o zamandan bugüne her yıl ‘’8 Mart’’ günü, yaşayan milyonlarca kadının kendini ifade etmesine ve sesini duyurmasına araç olmuştur.

Danimarka’nın Kopenhag kentinde,  1910 yılında düzenlenen Kadınlar konferansı, Clara Zetkin’in önerisiyle komisyona sunulan ve bir tekstil fabrikasında ölen kadın işçilerin anısını yaşatmak için aynı komisyonda kabul edilen bu karar, Birleşmiş Milletler tarafından 1977 yılında resmi olarak tanımlanmış ve uluslararası bir gün olarak kutlanmaya başlanmıştır. Ülkemizde ise ilk defa 1921 yılında kutlanmaya başlanmış, ancak 1980’deki askeri darbeden sonra seyreden dört yıl boyunca hiçbir kutlama yapılmamıştır.

Bugün 8 Mart, dünyadaki bütün kadınların kendilerini ifade edebilmek, kendi seslerini duyurmak ve kadına karşı yapılan haksızlıkların dile getirildiği bir platform haline gelmiş, böylece bütün kadınlar güncel isteklerini bu platformda ifade edebilme şansına sahip olmuştur. Kadınlar bu tarihte, özellikle son yıllarda basında iyice gündeme gelen kadına şiddet olaylarını kınamak amacıyla, seslerini korkusuzca yükseltmişler ve çeşitli protestolarla günün anlamına vurgu yaparak kadına şiddeti ve kadın istismarını kınayarak, geçen her yıl daha fazla katılımcıyla, kadına karşı yapılan tüm haksızlıkları ortadan kaldırmak amacıyla, seslerini daha çok yükseltmek için elele verip birlik olmuşlardır.

Her kadın kendine güvenen, kendini yetiştirebilen, toplum arasında yer etmek isteyen bir bireye dönüşmek ister. Ancak, hala önüne geçilemeyen birçok şiddet olayı, kadınların daha içine kapanık hale gelmesine ve seslerinin kısılmasına sebep olsa da, bir gün bu şiddet olaylarının ve kadına karşı yapılan haksızlıkların sona ereceği bir dünya için tüm kadınlar el ele verip bunun gerçekleşmesi için çeşitli çalışmalar yapmaya devam ediyor.

Her kadın huzur ve düzgün bir hayat, sesinin kısılmadığı, kendini ifade edebildiği, hakkını korkusuzca arayabildiği bir hayat ister. Bu bilinci toplumlara aşılamak için istekli, bu bilincin iyice yerleşmesi ve tüm bu haksızlıklara bir çözüm bulunabilmesi için sabırlı olmalıyız.

‘’Dünya Kadınlar Günü’’ tüm kadınlara ve kadın haklarını savunan herkese kutlu olsun.

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA