Kategoriler

Sevcan KUŞLAR
Yönetici Editör

Artık Yetmedi Mi?

Artık Yetmedi Mi?

Kadın diyoruz…  Kadın eş, kadın kardeş, kadın anne…  Kadın nazlı bir çiçek, kadın bir dağ gibi güçlü…

Kadın ailesini, eşini, çocuklarını koruyabilmek için bir dağ gibi. Evet, ancak bu zırhı ve kalkanları dış dünyaya karşı; ailesine şımarık, eşine nazlı, çocuklarına şefkat yumağıdır kadın.

İnsanlığın varoluşundan beri süregelen, son dönemlerde de ciddi bir ivme kazanan bir konu var: Kadına Şiddet! Kadına kim, neden şiddet uygular?

Bence dünyadaki ayrımları; dil, din, ırk, mezhep demeden “İnsanlar” ve “İnsan Kılıklılar” olarak ikiye ayırmalıyız. Güçlerini yettiremeyecekleri kişilere karşı, deli deliyi görünce sopasını saklar misali sinip sessiz kalan yaratıkların; güçlerinin yeteceğine kanaat getirdiklerinde mızraklarının ucunu biledikleri su götürmez bir gerçek. Öyle sadist bir ruha sahiptir ki bu insanlar, karşısındaki korunmasız kişinin haykırışlarından zevk alırlar. Hayatta hiçbir başarı elde edemeyen bu tipler, egolarını başka nasıl tatmin edecekler!

Kadına Şiddet” diyoruz. Peki, nedir şiddet? Bir kadını canice yolun ortasında öldürmek mi, ırzına geçmek mi, bütün vücudunu yara bere içinde bırakıp oturamaz kalkamaz hala getirmek mi?  Peki, kadına saygı duymadan, bir duygusu bir düşüncesi yokmuş gibi onun adına kararlar almanın; sesini çıkarıp, karşı gelmeye çalıştığında onu bastırmanın; ruhunda asla kapanmayacak yaralar açacak cümleler sarf etmenin adı ne?

Son dönemlerde kadınların eğitim düzeyleri yükseldikçe, kendi düşüncelerini, kendi duygularını ifade etmeye başladıkça; kadına şiddet de artıyor. Eskiden sadece kaşın, gözün niye bu renk diye bile horlanan kadınlar; artık konuştukları için, ifade edebildikleri için türlü işkencelere maruz kalıyorlar. Çünkü karşısında kendine adam diyen o aciz yaratık; cümleleriyle, düşünceleriyle baş edemiyor kadınla. Üstünlük kurabileceği tek şey ne? Kasları, yumrukları… Onlarca yumruktan daha çok can acıtan, onca bıçak darbesinden daha çok parçalayan o sert cümleleri!

Kadının zırhları bunca şeye karşı dayanamaz! Artık dur diyelim. Kadınlar bu dünyaya erkeklerin daha mutlu, daha rahat yaşamaları için, onlara köle olarak yaratılmadı. Kadınları cinsel obje, kadınları hizmetçi, kadınları 2. Sınıf bir insan gibi görmekten vazgeçelim.

Öncelikle kadınlar olarak başlayalım bir şeyleri değiştirmeye.

Kadınlar Günü’nü bayram tadında kutlayabileceğimiz günlerin gelmesi dileğiyle;

Kadınlar Günü’müz Kutlu Olsun!

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA