Kategoriler

Uluslararası 23 Nisan

Uluslararası 23 Nisan

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve tamamlayıcısı ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün; yarının büyükleri çocuklarımıza armağan ettiği, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını her yıl olduğu gibi bu yılda coşku ve sevinç ile kutlanmaktadır.

Bu yıl 93. Yılını kutladığımız ulusal egemenlik ve çocuk bayramı, milli bayramımızdır. Her sene olduğu gibi, yine bu senede şenliklerle kutlanmaktadır.

Asırlarca yıllık tarihimizde, en büyük köklü ve temelli değişim Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıdır. Yokluklar içinden doğan bir varlıktır. Türkiye Cumhuriyeti’nin bugünlere gelmesini sağlamış olan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, çocuklarımıza bugünü armağan ederek, unutulmaması gereken tarihimizi gelecek nesillerimize hatırlatmak ve devletin ne tür şartlarda kurulduğunun akıldan çıkarılmaması adına bir miras olarak bırakmıştır. Çocuklarımızın sorumluluklarının bilincinde olmalarını amaçlamıştır.

Türk ulusu olarak her zaman saygıyla andığımız Mustafa Kemal Atatürk’ün, ancak ilke ve inkılâplarına sahip çıkarak, büyük kurucumuzu yüceltebiliriz.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı çocuklara hitaben olup, güzel bir gün geçirmeleri için, her yıl düzenlenmektedir. Sevginin, barışın, dostluğun ve arkadaşlığın ne kadar önemli olduğunu hatırlandığı bu tarih, bütün dünya devletlerince takdir kazanmıştır.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, eskiden sadece ülke genelinde kutlanıyor olmasına rağmen, şimdi artık 1979 yılını UNESCO’nun “Çocuk Yılı” olarak ilan etmesinden sonra, Türkiye Radyo ve Televizyon Kurum (TRT)’u “Uluslararası çocuk bayramı” olarak dünya geneline taşımıştır. Her yıl ülkemize dünyanın bir sürü ülkesinden çocuklar gelip, çeşitli gösteriler sergilemektedir. Böylece kardeşlik, dostluk, arkadaşlık daha büyük boyutlar kazanmaktadır.

Milli bayramımız, uluslar arası boyut kazandığından bu yana, ülkemize 50’yi geçen ülkelerden birçok çocuk gelmektedir. Merkezi önceden Ankara olan “Çocuk Şenlikleri”, 2000 yılından beri ülkemizin çeşitli illerinde de düzenlenmektedir.

 

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA