Kategoriler

Okul Öncesi Çocuk ve Spor

Okul Öncesi Çocuk Ve Spor

Okul öncesi yaştaki çocuklar hareketlerini rafine etmeye başlarlar ve daha karmaşık kas becerilerini daha uzun süre kullanabilir hale gelirler.

Bu yaştaki çocuklar çevrelerini keşfettikçe daha büyük enerjiyle hareket eder olurlar. Enerji patlamaları ve kısa süreli dinlenme zamanları birbirini takip eder.

Bu çocuklar atmaya ve tekmelemeye başlar ve daha sofistike hareket becerilerini bir arada yaparlar. Şimdi artık koşabilir, zıplayabilir ve aniden yön değiştirebilirler. Bu davranış biçimleri basketbol, futbol, tenis ve hokey gibi sporlar için bir temel oluşturur.

Ek olarak, okul öncesi çocuklar, mükemmel derecede olmasa da mesafeleri tartmaya başlarlar. Bu yaştaki çocukların yeni başarılarından duydukları coşkuyu izlemek büyük bir zevktir.

Okul öncesi çocuklar artık kısa süreli bir yönlendirme ve eğitim alabilir ve futbol veya jimnastik gibi organize sporlara başlayabilirler. Bu dersler genellikle kurallara vurgu yapmak yerine çocuğa beceri geliştirmesini öğretir.Çocuğunuzun hangi tür spordan hoşlandığını anlayabilmek için onu bir dizi spor faaliyetine katmaya başlamak hiç de fena bir fikir değildir.

Bu yaştaki çocuklar çoğu zaman kreş veya anaokuluna gider.Müfredatı fiziksel faaliyetlerle zenginleştirilmiş anaokulu programlarını tercih edin. Kapalı ortamda ve açık havada uygun oyun mekanlarının bulunması çocuğunuzun gelişimi için büyük önem taşır. Fiziksel faaliyet ve etkin oyun zamanları anaokulu programında hergün yer almalıdır.

Anaokulundaki çocuklar spor ekipmanları da kullanmaya başlarlar. Büyük futbol topları (3 veya 4 numara), şişme toplar, yumuşak beysbol topları ve küçükler için basketbol topları uygundur.Sert beysbol topları, nizami basketbol topları ve yetiş¬kinlere uygun büyüklükteki tenis raketleri anaokulu çocukları için uygun değildir. Spor gereçlerinin uygun büyüklükte olması önemlidir.

Uygun büyüklükteki ekipmanla çocuklar daha dengeli ve daha çevik olurlar. Eğer çocuğunuz kendisi için çok büyük gereçler kullanırsa cesareti kırılabilir.Çocuğunuzun gelişimini izlemek önemlidir. Çocuğunuza becerilerini sınatmalısınız. Başarılı olmasını sağlamalı, ama aynı zamanda da önüne koyduğunuz görev ve faaliyetleri çok zorlaştırmamalısınız.

Eğer çocuğunuzun parkta yardıma ihtiyacı olursa ona destek olup el verin. Çocuğunuz kendi temposunda gelişecektir; onu başka çocuklarla kıyaslamayın.Bazı çocukların gelişimi daha uzun zaman alır, bazıları daha çabuk gelişir. Gelişimi açısından neyin uygun olduğunu ve en onu en çok neyin eğlendirdiğini bilmelisiniz.

Okul Öncesi Çocuklar için Etkinlikler;

• Ayakla vurma gibi basit top oyunları çocuklara yuvarlama, vurma, atma ve yakalama türü bir dizi beceri öğretir.
• Saklambaç, sandalye kapma, tıp gibi grup oyunları koşmayı teşvik için iyidir.
• Tornete ve üç tekerlekli bisiklete binmek karmaşık kas ka-lıplarını kullandırttığı için gelişim açısından uygun etkinliklerdir. Tornet ve üç tekerlekli bisiklet için uygun büyüklükte bisiklet kaskları her zaman kullanılmalıdır. Tornet için bileklik, dirseklik ve dizlik tavsiye edilir.
• Çembere veya potaya top atmak, atma becerisini ve üst beden koordinasyonunu geliştirir.
• Zıplamak, sıçramak ve koşmak dengeyi ve koordinasyonu güçlendirir. Ebelemece, saklambaç ve deve-cüce gibi oyunlar bu tür hareketleri içerir. Deve-cüce ve limbo (gittikçe yere yaklaştırılan bir ipin veya çubuğun altından geçmeye çalışılan bir oyun) gibi oyunlar çocukların yön ile fiili hareketi ilişkilendirmelerini sağlar.

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA