Kategoriler

İlk Okulda Spor

İlkokulda Spor

6-8 yaş grubundaki çocuklar daha karmaşık spor becerilerinde ustalaşmaya başlarlar. Çoğu bir yandan koşarken aynı anda atma gibi iki beceriyi aynı anda kullanamıyor olsa bile, bu çocuklar artık yetişkinlere özgü atma ve vurma becerilerinin çoğu konusunda ustalaşmışlardır. Yüzmeyi öğrenmek veya iki tekerlekli bisikleti ustaca sürebilmek 6 yaşına gelmiş bir çocuk için önemli dönüm noktalarıdır.

Bu çocukların sporda maharet kazanmak için yeni oluşan becerilerini uygulamaları hayati önem taşır. Bu çocukların kavrayış kabiliyetleri artık, hareketlerini nasıl iyileştireceklerini aktif bir şekilde öğrenebilecekleri noktaya dek gelişmiştir. Örneğin, futbol topuna nasıl vuracağım öğrenen bir çocuk daha iyi vurabilmek için atması gereken adımları artık kavrayabilir.

Çocuklar, pratik yapma konusunda gösterdikleri gayretle, 9 veya 10 yaşlarında müthiş bir maç yapıncaya dek, bu becerilerini iyileştirmeyi sürdürebilirler. Aynı zamanda, gelişen kas denetimi becerileri çocukların çok farklı spor türlerini denemelerini de sağlamalıdır.

Çocuğunuz bir gün basketbol topunu sürme antrenmanı yaparken, ertesi gün beysbol topunu yakalama antrenmanı yapar. Bu yaşta en iyisi, keyif almak yerine beceri edinmeye ve kazanmaya vurgu yapan organize programlardan kaçınmaktır. Çocuğunuzu eğlenceli faaliyetlere katmakla, onu ömür boyu sürdüreceği bir fiziksel faaliyete teşvik edersiniz.

Spor Seçimi


Fiziksel ve duygusal bakımdan güçlü yönlerini esas alan spor faaliyetlerinin seçiminde çocuğunuza yardımcı olmalısınız. Bunun bir kısmı sağduyu meselesidir.Eğer çocuğunuz kısa boylu ve zayıfsa, onu boy uzunluğuna ve beden ağırlığına dayanmayan sporlara ve diğer fiziksel faaliyetlere yönlendirmek akıllıca olur.

Raket kullanılan sporlar, Uzakdoğu dövüş sporları, beysbol ve futbol dalları bu tür sporlardır. Böyle bir çocuk, beden ağırlığının kesin avantaj sağladığı temasa dayalı sporlardan (hokey, futbol) başka dallara yönlendirilmelidir.

Beden yapısı daha geniş çocuklar için basketbol, hokey, futbol veya bir Kızılderili oyunu olan lacrosse (Raket benzeri sopalarla oynanan bir hokey türü) daha uygundur. Bu, daha ince beden yapısına sahip çocukların hokeyde başarılı olamayacağı veya geniş yapılı bir çocuğun karateyi başaramayacağı anlamına gelmez.

Ne var ki, çocuğun beden yapısının bazı sporlarda kendisine avantaj sağlarken diğerlerinde sağlamayacağı kesindir. Çocuklar ve ebeveynleri, doğal olarak sahip olunan güçlü ve zayıf yanları göz önünde bulundurmalıdırlar.

Spor seçiminde ebeveynlerin çocuklarının kişiliklerini de dikkate almaları gerekir. Yine, çocuğunuzun güçlü yanlarının ve tercihlerinin farkında olmak, çocuğunuz için gerçekten "uygun" olan spor dalını seçmenize yardımcı olabilir.

Bazı çocuklar, tıpkı kimi yetişkinler gibi, başkalarıyla çalışmak yerine tek başlarına çalışmayı tercih ederler. Bu çocuklar muhtemelen basketbol, futbol veya Amerikan futbolu gibi takım sporlarından çok tenis, golf veya koşu gibi sporlardan hoşlanacaktır.Beysbol gibi bazı sporlar her iki gruba da denk düşer (çocuk bir takımın parçası olsa dahi, oyun sırası geldiğinde performansını tek başına sergiler).

Bir Spor Dalında Uzmanlaşma

Bu yaş grubunda, bir sporda uzmanlaşmak için zaman çoğunlukla henüz çok erkendir. Uzmanlaşmanın bitkinlik, hayal kırıklığı ve sakatlanma gibi dezavantajları olabilir. Bu yaşlarda tek bir spor dalına odaklanmanın tek avantajı, başarının sonu gelmez tekrarlara dayalı olduğu jimnastik veya artistik patinaj gibi fazlasıyla teknik spor dallarında söz konusu olabilir.

Ne var ki, jimnastik veya artistik patinaj seçildiğinde dahi, çocukların diğer sporları denemesi iyi bir fikirdir, zira çeşitli spor dallarını denemek çocuğun başarı şansını muhtemelen artıracaktır. Örneğin, epey bir koşma ve zıplama gerektiren futbol veya basketbol, jimnastik ve artistik patinajda daha enerjik eylemlere dönüşebilir.

Çocuğunuzla Oynayabileceğiniz Oyunlar

• Çembere, basket potasına veya belirlediğiniz hedeflere top atma alıştırması yapın. Bu, el-göz koordinasyonu için iyidir ve tenis, raket topu, çim hokeyi, lacrosse ve voleybol gibi belirli sporlar için gereklidir.
• Futbol veya plaj toplarına vurmak hareketlere ve toplam kas denetimi gelişimine yardımcı olur ve futbol becerisinin gelişimi için de yararlıdır.
• Kovalamaca gibi oyunlar oynamak bu yaştaki çocuklara hayli keyif verir ve çevikliğin gelişmesine yardımcı olur.
• Sopa, raket veya tokaçla nesnelere vurma alıştırması yapın.Çocuğunuzdan raketle yumuşak bir tenis topuna vurmasını isteyin.

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA