Kategoriler

Dünya Çocukları Oyunları

Dünya Çocukları Oyunları

Parklarda, bahçelerde oynar çocuklar; ağaçlara tırmanır, ağaçtan düşerler kimi zaman! Hayvanat bahçesine gider, pamuk şeker yerler.

Dönme dolap diye tutturup, atlıkarıncada kendilerinden geçerler. Üzerinde oturdukları o tahta ve basit at, onların kendilerini bir şövalye gibi hissetmelerine neden olur, başları dik, dizginlere sıkı sıkıya yapışmış, ciddi ciddi otururlar üzerinde.

Lastik oynar, ip atlar, top oynarlar. Bazıları şanslı doğar; güzel giyinir, şoförlerle okula giderler. Bazıları daha şanssız; başıkabak, yalın ayak, burunlarını çeke çeke dolaşırlar sokaklarda. Kaydıraktan kayarlar, salıncaklarda sallanırlar. Küçüktür onlar; adı üstünde daha "çocuk"durlar!

Zıplamak Serbest (İngiltere)

Ladder jump adlı oyun İngiliz çocuklar arasında çok popülerdir.

Üç ya da dörderli gruplara ayrılan çocukların her biri bir numara alır. Her takımın bir numaralı oyuncusu başlama çizgisine gelir ve iki ayağını birbirine bitiştirerek en uzak mesafeye sıçrar.

Daha sonra iki numaralı oyuncu bir numaralı oyuncunun bıraktığı ayak izlerini başlangıç noktası alarak aynı şekilde sıçrar. Gruptaki herkes bir kere sıçradıktan sonra ayak izlerini başlangıç noktasından en uzağa taşıyan grup oyunu kazanır.

Değiş Tokuş (Fransa)

Fransız çocukların favori oyunu olan değiş tokuş için geniş bir bez parçasına ve sandalyeye ihtiyaç vardır.10 ya da daha fazla kişiyle oynanan bu oyunda herkes 1den başlayarak bir numara alır.

Sandalyeler çember oluşturacak şekilde dizildikten sonra ebe seçilen oyuncu gözlerini bağlayıp çemberin ortasına geçer ve iki sayı söyler. Sayılar söylenen oyuncular yerlerini değiş tokuş eder.

Gözü kapalı olan ebe de ayağa kalktıkları sırada bu oyuncuları yakalamaya çalışır. Yakalanan ebe olur.

Büyük Fener Oyunu (Japonya)

Japon çocukların en sevdiği oyunlardan biri, büyük fener adını taşır. Bu şaşırtmacalı oyunda oyuncular, çember oluşturacak şekilde yere oturur.

Oyun, bir oyuncunun ellerini birbirine yaklaştırarak "Büyük Fener" demesiyle başlar. Yanındaki oyuncu ellerini açarak "Küçük Fener" der ve oyun bu şekilde devam eder.

Hızlı oynandığında daha da eğlenceli hale gelen bu oyunda yanlış yaparak sırayı bozan oyundan çıkarılır.

Bana Ayak Uydur (Zaire)

Bu müzikli oyunda çocuklar önce bir lider seçer ve çember oluşturacak şekilde dizilir. Lider el çırparak ritim tutar, yavaş yavaş herkes ona katılır.

Ardından lider oyuncu herhangi bir oyuncunun önünde durur ve ritim eşliğinde bir dans yapar. Liderin seçtiği çocuk bu dansı başarılı bir şekilde tekrarlarsa lider olur. Başaramazsa lider farklı bir çocuğu seçer ve dans tekrarlanır.

4.6 5 2
YORUM YAP ve PUANLA
YORUMLAR
  • güzelensar