Kategoriler

Sevcan KUŞLAR
Yönetici Editör

Babalar Günü

TÜM GERÇEK BABALARIN BABALAR GÜNÜNÜ KUTLUYORUM!

 

Kimilerinin içi sızlıyor bu günde.. Kimilerininse öfkeleri kabarıyor..

 

Kimilerinin hayatındaki en önemli kişiyken, kimileri de adını bile duymak istemiyor..

 

Baba deyince ne geliyor aklınıza?

 

Ben hep bir kızı olsun isteyen bir babanın kızıyım. Yüzümde hep o şımarıklık.

 

İlk erkeğim.. Beni hayattaki her şeyden daha değerli gören.. Herkesten çok kıskanan..

 

Hep bir koruma, kollama..

 

Hemen yüzüme kocaman bir gülümseme oturuyor.

 

Çocukken annemi kıskanırdım, babam onu daha çok seviyor sanarak. Ergenliğe girmeden önce açık açık ifade edilirdi duygular fakat ergenliğin ardından kızgınlıklar, kırgınlıklar. Evet, tipik Anadolu erkeği, tipik Çerkez babası benimki.. Öyle sevgisini her yerde veya güzel cümlelerle ifade etmez. Fakat bilirsiniz hep. Öyle çok arkadaşım gibi de değildir. Mesafelidir, ciddidir. Ama bilirim ondaki beni.. Var olma nedeni olduğumu..

 

Ben şanslı bir kesimdeyim. İletişim problemlerimiz olsa dahi, üstüme titreyen, bana zarar gelmesin diye her şeyi yapacak bir babaya sahibim.. Ancak, herkesin benim kadar şanslı olmadığının da farkındayım.

 

Hayata nasıl baktığımız burada da önem kazanmaya başlıyor. Babanızın sizinle aynı şeyi düşünmüyor olması, onun kötü biri olduğunu anlamına gelmiyor. Kendi düşündüğünün en doğru olduğunu iddia ediyor da olabilir. Ama egodan çok daha önemli bir içgüdüsü var onun. Çocuğunu korumak ve onun için en iyi olanı seçmek.

 

Yeni jenerasyonun babalarına karşı sürekli bir öfke taşıdığını gözlemliyorum. Evet, ergenlik çatışmalarının her ailede yaşandığını biliyorum ancak yetişkinlikte de devam eden bu sorunun bireylerin yetiştirilişindeki bencillikten kaynaklandığını düşünüyorum.

 

Aileler, çocuklarıyla arkadaş olma sevdaları yüzünden, aradaki saygıyı mı yitiriyorlar acaba? O baba otoritesi, güveni mi zedeleniyor?

 

Bir de babasını özleyenler, “Keşke babam yanımda olsaydı, kızsaydı, karışsaydı, sussaydı ama burada olsaydı.” diyenler var.

 

Dünyada baba sıfatını taşıyamayacak birçok saçma sapan erkeğin olduğunun da bilincindeyim. Kendi kızlarını taciz edenler, çocuklarını bir meta gibi kullananlar, onların narinliğini zayıflığa dönüştürenler..

 

Baba kelimesinin Türkçedeki kullanımına bir bakın. Güvenilir, fedakâr, sağlam… ”Baba Gibi…”

 

Bütün Gerçek Babaların Gününü Kutluyorum..

 

Sevcan KUŞLAR

Editör / Damla İK

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA