Kategoriler

Yağmur Vazoğlu
Halkla İlişkiler

Çocuklara Anne Vakti

Çocuklara Anne Vakti

Çalışan kadınlarımızın kendilerine ve hayata karşı duruşları güç veriyor. Günümüzde çalışan kadın bir de anneyse  önemli bir yer alıyor.

Nedeni de çocuğun anne ile zamanı kısıtlama durumu oluşturmasıdır. Peki çalışan anneler zamanlarını nasıl kullanıyor ya da nasıl verimli bir hale getiriyor? Kendilerine, çocuklarına, evlerine, işlerine, çevresine karşı  zaman kullanımını biliyor mu? En önemli  soru ise küçük yaşta çocukların anne ihtiyacını gerekli zamana sığdırabiliyor mu? Bu soruları cevaplamadan önce şu gerçeği vurgulamak gerekir; bütün araştırma sonuçlarında çalışan annelerin çocuklarda olumsuz bir etki bırakmadığını, gelişimlerinde bir engel olmadığını göstermiştir. Bu durumda annelerin gönül rahatlığıyla çalışabilmesine engel yoktur. Çocuklara zaman ayıramamanın endişesini yaşamalarına gerek yoktur.

Soruların net bir cevabı var. Zamanın az ya da çok olması önemli değil önemli olan sürenin niteliği, geçen zamanın kalitesidir. Süreyi olumlu ve dengeli kullanmaktır. Önemli yaş olan 5 yaş çocuğu anne merkezlidir. Anneye  yardım etmek ister. Annenin dikkatini, sevgisini kazanmaya çalışır. ’’Beni seviyor musunuz?’’ sorusunu sorar. Anne bu durumda iş dönüşü zaman ayırmalı hafta sonları çocuğun hoşuna gidecek programlar yapmalı. Onunla birlikte spor yapabilir, resim yapabilir, oyunlar oynanabilir. Böylece sürenin niteliğini her iki taraf için olumlu yaşatmış durumdasınızdır.

Aslında bunlar anne için enerjiyi arttırır, günlük yaşamın sıkıntılarından uzaklaşmış olursunuz. Belki hiçbiriniz böyle olmadığını düşünüyorsunuz. Yaşadıklarınız başka şekilde ilerliyordur. İşten dönmüşsünüzdür, aklınızda bir yığın iş hakkında planlar vardır ya da stresli bir gün geçirmişsinizdir. İşleriniz uzamıştır, belki de mesaiye kalmışsınızdır. Hepsi olabilir ve çocuğunuz yanınıza gelmiştir 3-4 yaşsa soru sorma dönemidir, çok soru sorar.  Sinirlenmek, kızmak yerine veya ‘’yeter çok soru sordun sus’’ demek yerine durumu güzelce anlatmak gerekir. Güzel bir yöntemle “bugün yorgunum, yarın bu sorularını resmedip çizersen cevaplarını alabileceksin. “Çocuklara oyun gibi gelecek ve onu hazırlarken bir nevi kendinizi hissettireceksiniz ve buyurun işte çocuğunuzla geçen bir zaman kaçamağı daha…

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA