Kategoriler

Çocuk İşi

Çocuklar ve İşÇocuk İşi

Çocuklar yaşlarına güre ev islerinin önemli bir kısmında anneye yardımcı olacak şekilde yetiştirilmelidir.

Bu yardım işinde kız ve erkek farkı gözetmemek, çocukları küçük yaştan itibaren ev işlerini benimseyecek şekilde yetiştirmek iyi olur.

- Yapılması istenen iş, çocuğa küçümseyerek söylenmemelidir.

İlk defa iş yaptırılırken, yapılacak şeyin çocuğa bir oyun veya eğlence seklinde sunulmasına dikkat etmeli, gerekirse zaman zaman onu mükâfatlandırmalıdır.

Yaptığı iş sırasında herhangi bir şeyi kırarsa kızmamalı, daha dikkatli yapması tenbih edilmelidir.

- Çocuğa verilecek işin yaşına uygun olmasına çok dikkat etmelidir. Öte yandan çocuğun kabiliyetlerini de küçümsememelidir. Verilen iş, çocuğun yorularak yapacağı iş olmalıdır.

- Verilen işi çocuğa etraflıca açıklamak, başlarken ona yardım etmek, yol göstermek şarttır. Çocuk yapacağı işin önemini anlamalıdır. Bu iş sabır gerektirir. Fakat elde edilecek sonuç sarf edilecek gayretlere değer.

- Çocuk bir iş yaparken, onu biraz serbest bırakmalıdır. Mutlaka sizin istediğiniz yoldan gitmesini, beklemeyin. Onu işin önemini, özelliklerini etraflıca anlattıktan sonra, meseleyi kendi başına halletmesinde onu serbest bırakmalıdır. Çocuk işi başarmak için kendisine göre yollar da bulabilir.

- Çocuk verilen işi yaptıktan sonra, bu işe ilgisiz kalmamalı, sonucu dikkat ve sabırla gözden geçirdikten sonra eksiklerini ona söylemelidir. Ancak, bunları söylerken asla çocuğun cesaretini kırmayacak bir yol tutmalıdır. Çocuk işi başaramamış bile olsa, onda yeniden denemek için heves uyandırmaya çalışmalıdır.

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA