Kategoriler

Çocuk Öyküleri

Kaplan ve Büyük Rüzgar

Birgün korkunç bir kuraklık başgösterdi. O yıl hiç yağmur yağmadı ve ekinler zarar gördü. Fazla yiyecek ve içecek olmadığı için tüm hayvanlar aç ve susuzdu. Nasıl oldumuşsa olmuş, bir tarla ve bunun ortasında büyük bir armut ağacı kalmıştı. Ağaçsa, görebileceğiniz en sulu ve lezzetli armutlarla doluydu. Kocaman ve sarı renkli armutlar sanki toplanmayı bekliyordu. Ama ne yazık ki ağacın tam dibinde acımasız ve cimri bir kaplan vardı. Kaplan açgözlü ve bencildi ve kimseyi ağacın yanına yaklaştırmıyordu.

Bütün gün armut ağacının gölgesinde yatar ve yaklaşan herkese kükrer dururdu. "Ağacımdan uzak durun yoksa hepinizi yerim!" derdi. Bir gün bir tavşan geldi ve kaplan hakkında anlatılanları duydu. Diğer hayvanlar "Tavşan, ne yapmalıyız?" diye çaresizlikle ağlıyorlardı.

"Kaplan öyle cimri ki bizle o sulu armutları paylaşmıyor! Bizse öyle aç ve susuzuz ki!" Tavşan düşündü ve bir plan yaptı. "Hepiniz buraya gelin, yaklaşın iyice. Bir planım var. Şimdi size ne yapmanız gerektiğini söyleyeceğim."Ertesi sabah tüm hayvanlar kaplanın uyuduğu tarlanın yakınındaki ormanda toplandılar. Kaplumbağa, fil, öküz ve eşek gibi toprak üstünde yaşayan hyavanlar içi boş kütüklerin yanında durdular. Maymun ve kuş gibi ağaçlarda yaşayan hayvanlarsa ağaç dallarına tüneyip tavşanın gelmesini beklediler. En sonunda tavşan göründü. Elinde kalın bir ip vardı. Büyük bir gürültüyle tarlaya koştu ve "Aman tanrım aman tanrım!" diyerek bağırmaya başladı.

Tek gözünü açan kaplan uykulu bir halde kükredi:

"Niye bu kadar gürültü yapıyorsun tavşan? Uyuduğumu görmüyor musun?"

"Kaplan! Buradan kaçmalısın! Çok büyük bir rüzgar geliyor ve dünyadaki herkesi yokedecek!" Tam o anda ormanda saklanan hayvanlar büyük bir gürültü çıkardılar.

Kartal, leylek, baykuş ve diğer tüm kuşlar kanatlarını çırpmaya başladılar. Böylece yapraklar sallanıp titremeye başladı. Fil, öküz, su samuru, timsah ve yerdeki diğer tüm hayvanlar içi boş kütüklere ve ağaçlara vurmaya başladılar. Ve etrafa yayılıp sanki dünyanın sonu gelmişcesine gürültü yapmaya devam ettiler. Kaplan çok korkmuştu. "Ne yapmalıyım? Ne yapmalıyım?" diye bağırmaya başladı.

"Kaçmalısın" dedi tavşan. "Şimdi sana yardım edemem.

Gidip diğer hayvanları bu ipe bağlamalıyım ki; dünyadan uçup gitmesinler!""Beni bağlamalısın!" diye emretti kaplan. Tavşansa başını sallayıp, "Fakat gidip diğer hayvanlara yardım etmeliyim yoksa uçup yokolacaklar! Sen büyük ve güçlüsün ve kendi başına kaçıp yaşama şansın daha büyük!""Hayır!" diye kükredi kaplan. "Beni şimdi bağlamalısın!!"Peki" diye iç geçirdi tavşan. "Seni şimdi bağlayacağım."Böylece kaplanı tarlanın ucundaki bir ağaca bağladı. İpi oldukça sıkı bağlamasına rağmen kaplan bağırdı: "Daha sıkı,

daha sıkı bağla! Dünya üzerinden uçup gitmek istemiyorum!" İş bittiğinde tavşan ormanda bekleyen diğer hayvanları çağırdı."Buraya bakın" diye yüksek sesle konuştu. "Bu sulu armutları paylaşmak yerine kendine saklayan kaplana bakın. Yiyecekler herkesin yemesi için vardır. Kimsenin bencil olup herkesin hakkı olanı sadece kendine saklamaya hakkı yoktur." Ve böylece tüm hayvanlar armut ağacının gölgesinde oturup hep birlikte kendilerine leziz bir şölen çektiler.

Güvercinle Karınca

Cok susayan bir güvercin, su icmek icin bir dere kıyısına inmiş. Tam egilip icerken bir karıncanın
suya düştügünü görmuş. Zavallı karınca, sudan cıkmak icin cırpınıp duruyormus. Güvercin, karıncaya cok acımış. Kıyıdan aldıgı bir çöpu suya bırakmış. Karınca da çöpe tutunarak kıyıya cıkmış. Bu sırada oradan gecen bir avcı, güvercini görünce sevinmiş. "Ne güzel bir av." diye düşünmüş. Her şeyden habersiz güvercine silahını cevirip nişan almış. Karınca bunu görunce, avcının cıplak topuğundan ısırmış. Avcı da acı ile haykırmış. Avcının sesini duyan güvercinde havalanıp ucmuş. Böylelikle karınca da güvercinin yaptığı iyiligin altında kalmamış.

Yönetici Aslan

Aslanı, hayvanların başına yönetici yapmışlar. Aslan, cok iyi bir yönetici olmuş. Haksever, barışsever bir yönetici imiş.

Hayvanları başına toplamıs:

- Benim yönetimimde kimsenin burnu kanamayacak. Kimse kimseye haksızlık yapmayacak. Yagma yok, hırsızlık yok. Onun için dargınlar barışsın, demiş. Kurt ile kuzuyu, köpek ile tavşanı,kedi ile fareyi, kaplan ile ceylanı barıştırmış. Ormana barış getirmiş. Bu işe en cok tavşan sevinmis.

- Ah iste bekledigim gun geldi. Bundan böyle hepimiz guven icinde yasayacagız. Yaşasın yöneticimiz Aslan! demiş. Yöneticiler, barışsever, haksever olursa herkes mutlu olur!

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA