Kategoriler

Altın Saçlı Kız

Altın Saçlı Kız

Bir zamanlar yoksul bir ayakkabıcı ve karısı yaşardı. Yüzleri hiç gülmezdi. Çünkü hiç çocukları olmazdı. Bir gün kadın ağlayarak;

-Keşke saçları altın kadar sarı, gözleri gökyüzü kadar mavi, yanakları al, dudakları kan kırmızı, sesi bülbül kadar güzel, kalbi temiz bir kızım olsaydı. İyiliği ve güzelliği dillere destan olsaydı. Bu dileği kısa sürede gerçekleşmişti. Bir yıl sonra saçları altın kadar sarı, gözleri gökyüzü kadar mavi, yanakları al, dudakları kan kırmızı, sesi bülbül gibi ve oldukça iyi bir kızları olmuştu. Kızın doğduğu gün babasının işi çok iyi olmuştu.

Herkes kızı çok sevmiş, yanına giderken kucak dolusu hediyelerle gidiyorlardı. Kısa sürede zengin olmuşlardı. Artık büyük bir köşkte yaşıyorlardı. Yanlarında 50 kız ve 50 erkek hizmetçi vardı. Çevredeki yardıma muhtaç insanlara yardım ediyorlardı.


Altın saçlı kız olgunlaştıkça güzelleşiyordu. Yıllar sonra tam bir genç kız olmuştu. Babası yaşlanıp çalışamayınca altın saçlı kız insanlara şarkı söyleyip annesine ve babasına bakıyordu.

Altın saçlı kızın ünü tehlikeli bir ormanda yaşayan bir büyücünün kulağına kadargeldi. Altın saçlı kızı çok kıskanmıştı. Onun güzelliğini elinden almak istiyordu. Sonra bir büyü yaptı. Gün batımında altın saçlı kızın güzelliğine bürünecekti.

Altın saçlı kız gece uyandığında yüzündeki çirkinliği hem korkmuştu hem de şaşırmıştı. Ama sabah uyandığında eskisi gibi görünmediğini görünce sevinmişti. Bu bir kaç gün böyle sürdü. Bir gün altın saçlı kız annesine;

-Anneciğim bu gün bütün işleri ben yapabilir miyim?

annesi ise

-Tabi ki yapabilirsin kızım.

Altın saçlı kız öğlene doğru bütün işleri bitirmişti.
Yorgunluktan bir ağacın altına çekilip dinlenmişti. Evin kenarından geçen ülkenin prensi altın saçlı kızı görünce dayanamayıp yanına giderek yanağına bir öpücük kondurmuştu.

Altın saçlı kız gece uyandığında çirkinleşmediğini görünce sevinmişti. Prens annesi ve babası ile altın saçlı kızın annesi ve babasına altın saçlı kız ile evlenmek istediğini söyledi.


Altın saçlı kızın annesi ve babası prensin iyi kalpli olduğunu bildikleri için kızıyla evlenmesine izin verdi. Altın saçlı kızda prensi seviyordu. O gün altın saçlı kız ve prens evlenmişti.

Herkes bu düğüne davetliydi. Altın saçlı kız ve prens ömür boyu mutlu yaşadılar.

4.3 5 2
YORUM YAP ve PUANLA
YORUMLAR
  • çok ama çok beyendim. siz bunu okuyunca inanıyorumki çok ama çokbeyinrsinizzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz.nehir nergiz