Kategoriler

Çocuk ve Şiir Antolojileri

Öğretmenlerin çocuklar için seçecekleri şiirleri en kolayca bulacakları kaynak hiç şüphesiz antolojilerdir. Birde bu alanda yayınevleri ve şahıslar tarafından çıkarılmış ve çocuk şiirlerini içeren antolojileri eleştirici bir gözle değerlendirmek yerinde olur.

Bu eserlerden bazıları ya sırf konuları yüzünden şiir değeri çok zayıf manzumelere sayfalarında yer vermişler, ya da yanlış bir ölçünün kurbanı olarak çocukların hoşlanmayacakları, anlamakta güçlük çekecekleri şiirleri derlemişlerdir.

Bunun yanında özellikle yetişkinler için hazırlanmış bazı şiir antolojilerinde de çocuklarımıza çekinmeden okuyacağımız güzel şiirler bulunmaktadır.

Bunun için öğretmenlerin kişisel bir çaba ile ellerine geçen çeşitli antolojileri dikkatle taramaları ve dergilerden de topladıkları değerli şiirlerle özel koleksiyonlar yapmaları bir zorunluluktur. Böyle koleksiyonlara çocukların da zaman zaman yazdıkları şiirleri eklenebilir.

Toplanan bu şiirler bir dosyada, bir defterde saklanabileceği gibi, bir karta yapıştırmak suretiyle daha sistemli bir koleksiyon da geliştirilebilir. Bu şekilde toplanan şiirleri, konularına, türlerine, yaş gruplarına, kız ve erkek öğrencilerin ilgilerine göre kolayca tasnif etmek, şiir hakkında kişisel notlar da eklemek mümkün olur.

Bu münasebetle şu hususun açıklanmasında fayda vardır. Öğrencilere iyi veya değerli şiirler okumak, onları seçkin parçalar üzerinde görüştürmek için öğretmenin yeterli bir edebiyat kültürüne sahip olması gerekir. Bu da ancak okumakla, yeni yayınları izlemekle ve sanat alanındaki gelişmelerden haberli olmakla elde edilebilir.

Çocuklar için seçilen şiirlerin eğitsel olabilmesi için onların önce sanat bakımından değerli ve başarılı olması gerekir.

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA