Kategoriler

Kimsesiz Çocuklar

Bir göz pınarı vardır...

Sen ki ey çocuk hiç susma haykır!!
Uyandır kış uykusundaki kalpleri
Erdemi düşünen, senin için ağlayan
Muhakkak ki bir göz pınarı vardır…

Çocukevlerinden Haberiniz Var mı?

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu bünyesindeki korunmaya muhtaç çocuklara koğuş sistemiyle yuva ve yurtlarda bakılması yerine, SHÇEK ve gönüllü kuruluşlarca birlikte kurulup en yakın yurt ve yuvaya bağlı olarak işletilen çocukevlerinde bakılabilmektedir. Şu an Ankara, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere pek çok ilimizde 30’un üzerinde çocukevi hizmettedir. Çocukevlerinin maddi ihtiyaçları devletimiz tarafından karşılanmaktadır.

Niçin Çocukevi Sistemi ile Bakım?

Çocukevleri normal aile hayatına en yakın sistemdir.
Çocuk ve bakıcı anne ilişkisi birebir olduğu için çocuk ihtiyacı olan yeterli ilgi ve sevgiyi alabilmektedir.
Çocukların psikolojik ve fiziksel gelişimi için uygun olan ev ortamı oluşmaktadır.
Çocuklar toplumdan soyutlanmadan, toplumla iç içe bir ortamda yaşamakta ve toplum değerleriyle yetişmektedir. Toplum hayatında önemli olan değerleri(komşuluk, arkadaşlık, yardımlaşma v.s.) yaşayarak öğrenme ve benimseme imkanı vardır.
Çocukların özel mekanda (kendi odası), özel ilgi ile birebir ders çalışma imkanı arttığı için okul başarısı da artmaktadır. Çocukların görgü ve nezaket kuralları başta olmak üzere ahlaki kuralları benimsemeleri daha kolay olmaktadır.

Neler Yapabiliriz?

Çocuklarımızın maddi ihtiyacı yok denecek kadar az… Sizden maddi imkan değil; ilgi, sevgi ve şefkat bekliyoruz.

Bunu: Herşeyden önce kalbinizde korunmaya muhtaç çocuklar için bir pencere açarak,
Çocukevleriyle temas kurup, o eve ve çocuklara aracısız manevi destek, yeri gelince maddi destek vererek, Çocukevlerindeki çocuklara “gönüllü aile” olarak, Gönüllü kuruluşlar ve yerel yönetim kuruluşları olarak bölgenizde yeni çocukevleri açarak sağlayabilrsiniz.

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA