Kategoriler

Hoşgörü

HOŞGÖRÜ

Çocuğun hata yapmasına göz yumma, ona deneme yanılma imkanı verme, onun dünyayı keşfetmesine yardımcı olma.

Çocuğun "beş duyusunu" geliştirici imkan ve ortamlar sağlama.

Bu dönem çocuklarının en büyük merakları arasında, anne babalarının kullandıkları eşyalar yer alır. Örneğin babanın tıraş malzemeleri, annenin makyaj malzemeleri, kullanılan fırın, ütü, çamaşır ya da bulaşık makinesi gibi. Bu nedenle de çoğu anne baba bu dönemi tehlikeli bulur ve çocuğun her yeri kurcalamasından dolayı rahatsızlık ve bıkkınlıkla karşılar.

Ancak burada anne babaların göz önünde bulundurmaları gereken bir nokta var; bu dönemde çocuklar, keşfetme ve deneme yoluyla öğrenirler. Çocukların koşmak, bağırmak, atmak gibi ihtiyaçları; sessizlik, düzen, huzur arayan büyüklerin istekleriyle çatışsa da bu ihtiyaç karşılanmak zorundadır.

Zaten Reptilian'a (arka beyin) bağlı olarak çocuğun fiziksel potansiyelinin hızla geliştiği bu dönemde "sessiz ve uslu" durmaya zorlanılmış bir çocuk, okula başladığı zaman arkadaşlarıyla oynarken zorlanacaktır. Çünkü okul oyunları ve sporları için gerekli kas kontrolü ve koordinasyonuna sahip olamayacaktır.

Dahası "hareket kontrolü", çocuğun daha sonraki zeka gelişiminde, örneğin okumasında, etkin rol oynayan bir unsurdur. Maalesef anne babaların birçoğu bunun farkında değildir. Bu nedenle, mutlak bir gözetim altında çocuğun sınırları geniş tutulmalıdır.

Çocuğun kendi başına hareket etmesi anne baba tarafından engellenirse, çocuğa aşırı baskıcı ve sınırlayıcı bir eğitim uygulanırsa, çocuk bağımsız ve dengeli bir kişilik geliştiremez. Bu nedenle çocuğun kendi başına yapabileceği işlerde ona yardım etmemeli, yapabileceği işlerde bizlere yardımcı olmasına fırsat verilmelidir.

Çoğu anne baba, ortalığı dağıtacak, kirletecek veya kendilerine zarar verecek düşüncesiyle, çocuklarının yaptıkları işi ya ellerinden alırlar ya da onlara yardım etmeye çalışırlar. Oysa yaptıkları bu davranış pek doğru sayılmaz.

Çocuğun işini kendi başına yapabilmesi, onda başarma duygusuyla birlikte kendine güven duygusunun oluşmasını sağlar. Örneğin kendi kendine yemek yeme, giyinme, yıkanma gibi faaliyetleri çocuklar kendileri yapmak isterler.

Özellikle yetişkinlerin yaptığı işler çocuklar için büyük bir ilgi kaynağıdır. Örneğin, masayı toplamak, çamaşırları asmak, yerleri süpürmek ya da ütü yapmak, onlar için keyifli ve maceralı bir oyun sayılır.

Eğer çocuğunuzun hem bir şeyler öğrenmesini, hem de gelişimini desteklemek istiyorsanız, bu konularda onun desteğini yanınıza almalısınız. Böylelikle hem ev temizliğinde küçük bir arkadaş kazanmış, hem de onun öğrenmesini perçinlemiş olursunuz.

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA