Kategoriler

Eğitimde Devrim: Serbest Kıyafet Yönetmeliği

Eğitimde Devrim: Serbest Kıyafet Yönetmeliği

Eğitim sisteminde, birbiri ardına değişen yönetmeliklere henüz alışamamışken bunlara bir yenisi daha eklendi. Ortaöğretim ve liselerde kılık kıyafet yönetmeliği değiştirilerek serbest kıyafet uygulaması getirildi. Resmi gazetede yayınlanan ve 2013-2014 öğretim döneminde uygulanması kararlaştırılan değişikliğin, acele ile verilmiş bir karar olması, veli-öğrenci ekseninde değerlendirilmeden ve medyada tartışılmadan yürürlükten geçmesi konusunda ciddi endişe ve kaygılar bulunmaktadır.

Devletin bu konudaki tavrı, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi kıyafette tek tipleşmeyi ortadan kaldırarak velileri, her sene değişen ve çoğu zaman tek bir yerden satılan forma satışından kurtarmak, önemli bir maddi külfetin altına girmelerini engellemek fikridir.

Devletin, gelişmiş ülkelerden örnek aldığı ve ülkemizde uygulamak istediği serbest kıyafet değişikliği maalesef, gelişmekte olan bir ülke olduğumuzdan ötürü, özellikle sosyo-ekonomik düzeyi düşük olan velileri oldukça tedirgin etmektedir. Özellikle ilkokul çağındaki öğrencilerin arkadaşından gördüğü en ufak araç-gerece bile özenip kendisinde de olmasını istediği ve ailesine aynısından aldırdığı bir anlayışta pahalı marka ve kalitenin diğerleri ile karşılaştırılması konusunda çocuğun nasıl etkileneceği sorusu akıllara gelmektedir.

Her öğrencinin hayallerini süsleyen şey serbest kıyafet değişikliğidir. Bir kere de olsa herkes aklından keşke sıkıcı okul formalarını, rengini beğenmediği hırkasını, ruhunu daraltan kravatını takmasam demiştir. Yıllarca, öğrenim gördüğü okulu temsil etmek amacıyla, zengin- fakir ayrımını ortadan kaldırmak amacıyla hatta güvenlik amacıyla giydirilen tek tip kıyafetlerin devrim niteliğindeki bir kararla artık giyilmeyecek olması, her ne kadar öğrenci için özgürlük olarak algılansa da ruhsal yapılarını nasıl etkileyeceği, kendi kendilerine soracağı sorular ve sorgulayacağı durumlar da ciddi anlamda bir tez konusu niteliği taşımaktadır.

 

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA
YORUMLAR
  • Bu son dönemde gündeme düşen bu değişme ben katılmıyorum. Yani benim çocuğum neyse ama fakir bir ailenin çocuğu her gün farklı kıyafet, temiz, güzel kıyafetler alamaz belki. Buda ister istemez nahoş durumlara sebebiyet verir.Fisun hakikat