Kategoriler

Sağlık Kontrolleri

                SAĞLIK KONTROLLERİ

Hamile kalmaya karar verdiniz. Hamile kalmadan önce vücudunuzu kontrol ettirmeniz, gereken tüm testleri yaptırmaya başlamanız gerekmektedir. Önce doğum kontrol hapını bırakalım.

Daha sonra kilonuzu kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Aşırı kilo vücutta erkeklik hormonunu fazlalaştırdığı, insülin düzeyini yükselttiği ve hormonları düzensizleştirdiği için yumurtayı olumsuz etkilemektedir. Bu durum sadece kadınları değil erkekleri de etkilemektedir. Sperm kalitesinde bozulmalar olmaktadır. Bu nedenle eğer çiftlerin her ikisi de kilolu ise hamile kalmadan önce diyetisyen yardımı ile kilolarından kurtulmalıdırlar.

Anne olmak isteyenlerin bir diğer dikkat etmesi gereken husus dengeli ve yeterli beslenme… Hamile kalmaya karar vermenizle birlikte folik asit almaya başlamanız gerekmektedir. Folik asit bebeğin merkezi sinir sistemi için çok önemlidir. Doğal gıdalarda yeteri kadar bulunmadığı için ve bizim yüksek miktarda ihtiyacımız olduğu için bu hapları kullanmalıyız.

Ayrıca hamilelik boyunca demir eksikliği de olacağından demir içeren et, yumurta vb. Ürünleri de yeterince tüketmeliyiz. Süt içmeliyiz. Egzersiz yapmalıyız. Bizi formda ve zinde tutar ve hamilelik dönemini rahat geçirmemizi sağlar. Kasları gevşeten hafif egzersizler yapmalıyız. Sigara ve alkolden uzak durmalıyız. Eğer evde evcil bir hayvanımız varsa mutlaka toksoplazma testi yaptırmalıyız. Toksoplazma hayvan dışkısında bulunan bir enfeksiyondur ve bu bebeğe kadar gelir. Kalıcı bir takım problemlere sebep olur. Hamile kalmadan önce tam bir diş muayenesinden de geçmeliyiz.

Düzenli olarak gittiğimiz bir doktorumuzun olması gerekir. Çünkü çocuk yapmaya karar vermemizden itibaren bütün gelişmeleri takip edip bizi yönlendirecektir.

Unutulmamalıdır ki hamilelik ciddi bir durumdur ve ne gerekiyorsa, hangi sağlık kontrollerinden geçilmesi gerekiyorsa, hangi tahlillerin yapılası gerekiyorsa bütün hepsinin tamamlanması gerekir.

4.4 5 2
YORUM YAP ve PUANLA
YORUMLAR
  • Hamilelik ve çocuk sahibi olmak önemli bir karar. Bu kararı vermekte bunu uygulamakta kolay değil elbette. Öncelikle rabbimin müsadesi gerekir elbette.Ahmet Güneş