Kategoriler

Şimdi Aşı Zamanı

Şimdi Aşı Zamanı…

Birçok insanı her yıl yatağa düşüren, iş gücü kaybına sebep olmasıyla birlikte belli grup kişilerde ciddi hastalıklara ve hatta ölümlere sebep olan mevsimsel grip için önlemlerimizi şimdiden almalıyız. Hastalığı önlemek için en iyi yol aşılanmak.

Kimler aşılanmalı ?

65 yaş üzerinde kesin yapılmalıdır. 50 - 64 yaş arasına ise önerilir. 50 yaş üzeri kişiler, şeker hastaları, kalp hastaları, kronik akciğer hastalığı olanlar, böbrek hastaları, bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler ( kanser hastaları, bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullanan kişiler), 6 ay-18 yaş arası uzun süreli aspirin kullanması gereken çocuk ve gençler, huzurevi ve bakımevlerinde kalanlar mutlaka aşı yaptırmalılar. Ayrıca sağlık çalışanları da grip aşılarını ihmal etmemeleri gerekiyor.

Aşıdan hemen sonra korunma etkisi oluyor mu?

Bilinmesi gereken önemli bir nokta; aşıya bağlı koruyuculuğun yaklaşık 2 hafta sonra ortaya çıkmaya başlayacağı ve bu arada rastlantısal olarak hastalığın geçirilebileceğidir. Grip mevsiminin gelişiyle özellikle yaşlılarda zatürreye karşı korunmanın da birlikte yapılması önerilmekte. Gribin ardından vücut direncinin düşmesiyle zatürreenin eklenebileceği ve ölümle sonuçlanabilecek kadar ciddi bir durum yaratabileceği biliniyor. Bu nedenle, 65 yaş üzeri kişiler ve altta yatan hastalığı olan, bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler grip aşısıyla birlikte zatürree aşısını da yaptırmalıdır. Zatürree aşısının 5 yıl arayla tekrarlanması önerilir.

Anne adayları yaptırmalı mı?

Emzirme aşılanmak için engel değildir.Gebelik komplikasyon riskini arttırır. Bu nedenle gebeliğin 14. haftasından itibaren yapılması önerilir. Yumurta ve aşının içindeki maddelere karşı alerjisi olanlar aşılanmamalıdır.

Talep oldukça yüksek.

Mevsimsel geçiş dönemi olması nedeniyle soğuk algınlığına bağlı rahatsızlıkların artmasının grip aşısına olan talep yüksek. Grib, küçük çocuklar, astım dahil olmak üzere solunum sistemi rahatsızlığı olanlar, kalp, tansiyon, şeker ve böbrek hastaları ile 65 yaş üstü kişiler için büyük önem arz ediyor. Henüz havalar yeni soğudu. Soğuk algınlığına bağlı hastalıkların artması ve okulların açılması, mevsimsel grip aşısı yaptıranların sayısını arttırdı.

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA