Kategoriler

Domuz Gribi

Domuz Gribinden Korunma Yolları, Belirtileri Nelerdir, Çocukları Domuz Gribinden Nasıl Koruyabiliriz?

Uzmanların "mevsimsel griple benzerlik gösteren bir hastalık" olarak yorumladığı ve ülkemizde her geçen gün yayılan H1N1 virüsü (Domuz gribi) özellikle çocukları tehdit ediyor. Peki çocuklarımızı bu hastalıktan nasıl koruruz?

Domuz gribi, mevsimsel griple benzerlik gösteren bir hastalık.
Mevsimsel grip, ülkemizin de yer aldığı kuzey yarımkürede bu yıl da hızlı yayılma eğilimi
göstermeye başladı.

Bu nedenle enfeksiyonla mücadele ederek direnç kazanamamış küçük çocuklar arasında ve okullarda grip salgınları görülecektir.

Domuz Gribi Belirtileri Nelerdir?

H1N1 virüsünün neden olduğu hastalığın ana belirtilerini “ateş, boğaz ağrısı, baş ve eklem ağrıları” oluşturuyor. Öksürük, burun akıntısı ve tıkanıklık her tür gripte görüldüğü için domuz gribinde ateş günlerce yüksek devam ediyor. Bu nedenle belirtilere ek olarak 3 günden daha uzun süren ateşli gripte H1N1’den şüphelenilmesi gerekiyor.

Kimler risk altında?

Anne karnındaki bebekler
2 yaşından küçükler
Astım hastaları
Kötü beslenenler
Beyin hastalığı olanlar
Kronik hastalığı bulunanlar
Diyabet, Obezite, Böbrek, karaciğer ve kalp hastalığı olanlar.

Risk grubunda olmayan çocuklar, ilaç almasın;

Risk grubunda olmayan çocukların özel ilaç tedavisine ihtiyaç duyulmamaktadır. Virüsün bölünerek çoğalmasını önleyen antiviral ilaçlar, çocuklarda çok sayıda yan etkiye yol açabilir. Grip tedavisinde doktor kontrolünde verilen iki tür ilaç etkili olmakta, ağır hastalık geçiren çocuklar ve risk grubunda bulunanlarda antiviral ilaçlara başlanması gerekiyor.

Annenin öpücüğü mikropları öldürür;

Anne sütünde bulunan birçok madde ve hücreler, grip virüsünün en etkili ilaçlarıdır. Bazı durumlarda ise yeni ortaya çıkan virüse karşı tam korunmada anne sütü bile yeterli olmayabiliyor. Burada devreye giren bir gerçek, mucize gibi bir sonuca işaret ediyor. Daha önce enfeksiyon geçirmiş ya da belirtisiz olarak geçirmekte olan anneler, bebeklerini korumak için onlara özel ilaçları kendi vücutları içinde üretiyor. Bu, doğanın annelere ilaç sanayiinden çok daha önce verdiği bir olanak. Çocuğunu öperek onun bedenindeki mikrop ve çevresindeki maddeleri yutan anne, bağırsağında bunları emerek, lenf bezleri sayesinde mikropları ve grip virüsünü öldürmek için gerekli antikorları üretmiş oluyor. Bu sihirli sistemin işleyişi doğa dışında taklit edilemiyor.

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA