Kategoriler

Çocuklarda El & Ayak Sendroumu

Filiz ŞEKER - Damla İK Müdürü

ANNELER DİKKAT

Sevgili Annelerimiz!

Dikkatli olmalıyız. Genelde yaşlılarda görülen el ayak sendromu, havaların ısınmasıyla artık çocuklarda da rastlanır hale geldi.

Yakın bir arkadaşımın çocuğu ani bir ateşlenme yaşadı. Doktora götürmesi sonucunda; havada el ayak sendromunun olduğu, genelde yaşlılarda görülen bu hastalığın aynı zamanda çocuklarda da ortaya çıktığı saptandı. Birçok çocuğun bu hastalık yüzünden hastanelerde yattığını araştırmalarım sonucunda öğrendim.

- Yattıktan kısa bir süre sonra genelde bacaklarda ortaya çıkan gerginlik ve uyuşma gibi belirtileri olan bir hastalıktır.

- Diğer hastalıklarda görüldüğü gibi; birkaç gün süren halsizlik ile başlayan el ve ayak hastalığı, yüksek ateşe neden olabilir. Hemen ardından genellikle boğaz ağrısı gelir ve ağız içerisinde ufak noktalar oluşmaya başlar.

Bu hastalığın tedavisinde başarılı olabilmek için, hastalığı doğru teşhis etmek gerekiyor. Hastalığa yol açan başka bir neden varsa; öncelikli olarak onun tedavisi yapılmalı, doktorun tavsiye ettiği ilaçlar saatinde verilmelidir. Bu hastalığı hızla ortadan kaldıracak kesin bir tedavi şekli yoktur.

Diğer bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi, yaklaşık bir hafta civarında seyreden hastalığın etkilerini azaltmak için bazı ilaçlar kullanılabilir. Doktorların genelde tavsiye ettikleri ilaçlar, parasetamol ya da ibuprofen içeren ilaçlardır.

Yaz dönemine girdiğimiz bu dönemlerde, biz anneler çocuklarımıza dikkat etmeliyiz ve olası enfeksiyonlardan izole edebilmeliyiz. Çocuklarımız yaz döneminde, haklı olarak zamanlarını sokaklarda geçirmek istiyorlar. Dışarı çıkarma saatlerini; sabah veya akşamüzeri güneş ışınlarının daha az etkili olduğu dönemlere ayarlarsak, çocuklarımızı güneş ışınlarından ve bu tür enfeksiyonlardan korumuş oluruz.

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA