Kategoriler

Karne Sendromu

Karne zamanı minikler heyecanla karne almayı beklerken anne-babalar da sabırsızlanıyor. Unutmayın ki kimimizin çocuğu zayıflarla, kimimizinki de pek iyilerle dolu bir karneyle gelecek.

Karne günü çocukların en heyecanlı ve mutlu oldukları günlerden biridir. Çünkü çocuklar için karne günü demek, tatilin başlaması anlamına geliyor.

Böyle neşeli bir gün, karnesinde zayıfları olan çocuklar ve anne babaları için tatsız bir güne dönüşebiliyor.

Karne aslında, öğrenim sürecinin değerlendirilmesi ve bu değerlendirmenin hem aileye hem de çocuğa iletilmesi için bir "araçtır".

Çocuğunuz yılsonunda ister başarısız ister başarılı bir karneyle gelsin, her iki şekilde de tepkilerinizde aşırıya kaçmamanız çok önemlidir.

Başarısız Karne Değerlendirmesi

Anne-babalar, çocuklarının karnesinde zayıf notlar gelmesinden şüpheleniyorlarsa, karne gününü beklemeden harekete geçmeye çalışmalıdır. Böylece var olan sorunun çözümlenmesinde daha etkili adımlar atılması sağlanabilir.

Öncelikle çocuğun başarısızlığının nedenlerini son ana bırakmadan anlamaya çalışmak ve daha başarılı olması için etkili yöntemler araştırmak, karneyi bekleyip zayıf nota kızmaktan daha etkili olacaktır.

Birçok problemin çözümü için olaydan sonra tepki vermek yerine, önleyici yöntemler denemek gerekir.

Eğer çocuğunuzun risk altında olduğunu düşünüyorsanız, onun okuldaki performansını yakından takip etmeniz daha da önem kazanır.

Takip etmek, sadece sınav notlarını öğrenmek, sınav tarihlerinden önce ders çalışma öğütleri vermek anlamına gelmez.

Anne-babaların, okul ile işbirliği içine girerek çocuğun yaşadığı başarısızlığın olası nedenlerini araştırmaları ve uygun yaklaşımları yılsonunu beklemeden uygulamaya başlamaları önemlidir.

Başarılı Karne Değerlendirmesi

İyi bir karne getirmek kendi içinde oldukça motive edici bir deneyimdir. Tabii ki bunun diğer bireyler tarafından fark edilmesi ve onay görmesi, çocuğun başarısından daha fazla haz almasını sağlar.

Karne hediyeleri bütün bir dönem boyunca gösterilen emeğin somut bir ödülü olarak kabul edilir. Ve tabii ki çocuklar için somut ödüller her zaman çok daha ilgi çekicidir.

Ama somut ödüllerden daha önemli olan bir diğer etken, anne-babanın çocuğun başarısını fark etmesi ve bunu dile getirmesidir. Olumlu geri bildirimi ve ödüllendirmeyi sınırsız olarak yapmak, amacından uzaklaşan bir duruma döner.

Çocuğun gösterdiği bir başarının abartılı şekilde ödüllendirilmesi, gösterilen tepkinin inandırıcılığını olumsuz olarak etkileyecektir.

Ayrıca bu durum, çocuğu sonraki başarılara yönelik motive etmek yerine, "başarının" sadece bu ilgiyi almak için bir araç haline gelmesine neden olacaktır.

Yaşanabilecek Sorunlara Dikkat


Başarısız bir karne getiren çocuk, belli etmese de bu durumdan çok rahatsızdır. Başarısız olmanın getirdiği suçluluk, üzüntü, hayal kırıklığı, pişmanlık gibi duyguları yaşar.

Çocuk eğer anne-babanın göstereceği olumsuz tepkilerden çekiniyorsa, yalan söyleme gibi, geçici olarak olumsuzluğu ertelemeye yarayacak davranışlara başvurabilir.

Eğer karne başarısı ile ilgili çok fazla beklenti ve baskı hissediyorsa, istenen karneyi getiremediğinde çok daha ciddi sorunlar da yaşanabilir.

Uyum ve davranış problemleri, evden kaçmak, kendine zarar verecek davranışlarda bulunmak, hatta intihar gibi...

Çocuğun tüm başarısını ve gelecek ile ilgili beklentilerini, sadece karne notlarıyla değerlendirmek, "eksik" bir değerlendirme olacaktır.

Tatil yapmak, bütün çocukların hakkıdır. Ders çalışmaları ve tekrar yapmaları gerekiyorsa bile, bunu iyi bir şekilde planlamak siz anne-babalara kalıyor.

Hem tatil yapmalarını ve dinlemelerini sağlamak hem de eğer gerekliyse akademik becerilerini pekiştirmek için, "eğlenceli çalışma yöntemleri" bulmak, dönem tatilinin verimliliğini artıracaktır.

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA