Kategoriler

Çocukta Psikolojik Gelişme

Yenidoğan (Neonatal) Dönemi

Yenidoğanda ekstremiteler fleksiyon halindedir, hafif derecede hipertoniktir.
Boynunu tutamaz, fakat yüzükoyun yatırılınca başım sağa sola çevirebilir.
Etrafındaki cisimleri göremez, fakat şiddetli ışıkta gözlerini kapatır, ağlar.

İşitme duygusu pozitifdir.
Moro refleksi pozitifdir.
Yakalama refleksi pozitifdir.

Yanağına dokunulursa ağzını açar ve yüzünü o tarafa çevirir (arama refleksi).
Ayakta tutulursa adımlama hareketleri görülür.

4. Hafta (1. Ay)

Bebeğin hipertonik ve fleksiyon durumu azalmaya başlar. Yani eskisine kıyasla daha gevşektir. Yüzükoyun yatırılırsa çenesini kaldırır ve kısa bir süre başını tutabilir. Ellerini sıkıca kapalı tutar.

Sırtüstü yatarken ellerinden tutulup kaldırılırsa başı geriye doğru düşer. Kendisi ile konuşulursa bakar ve dinler. Hareketli cisimleri 90° den dar bir açıdan izler. Bazı gürültülü sesler çıkarır.

8. Hafta (2. Ay)

Yüzükoyun yatırıldığı zaman başını kaldırabilir ve rahatça orta çizgide tutar. Oturtulursa başını dik tutabilir. Görme fonksiyonu eskisine kıyasla gelişmiştir. Cisimleri 180° lik bir açıdan izler.

Annesini tanımaya başlar. Sosyal ilişki kurulursa gülümser. Bazı sesli fonemleri çıkarmaya çalışır.
(A, E, I, O, U, gibi)

12. Hafta (3. Ay)


Yüzükoyun yatarken kollarına dayanarak baş ve göğsünü kaldırabilir. Yardımla oturtulursa başını bir süre tutar, sonra yorulur salIanmaya başlar. Kendi kendine çıkardığı sesler artar.

Eşyaları farkeder. Sırtüstü yatarken kendi el hareketlerini seyreder. Eline bir şey verilirse tutar fakat kısa bir süre sonra düşürür ve alamaz.

16. Hafta (4. Ay)


Oturtulursa başını sürekli tutar, yardımla oturtulmaktan memnun kalır. Yanındaki eşyalara uzanır ve eline verileni ağzına götürür. Ayakta tutulursa basmağa çabalar. Yüksek sesle güler. Annesini görünce sevinir, heyecanlanır. İki elini birleştirebilir.

28. Hafta (7. Ay)


Yüzüstü yatarken yardımsız sırtüstü dönebilir. Ayaklarının üstüne bastırılırsa zıplar. Emeklemeye başlar. Aynada kendisini görünce güler. Sırtüstü yatarken ayağını ağzına götürebilir. Öğretilirse fincandan su içebilir. Katı besin maddelerinden hoşlanır. 7 aylıkken rahatça oturabilir.

40. Hafta (10. Ay)


Kolaylıkla oturup tutunarak ayağa kalkabilir. Rahatlıkla emekler. Oyuncakları baş ve işaret parmakları arasında tutabilir. İşaret parmağını kullanarak istediklerini gösterir. El çırpma, baş baş yapma gibi oyunlardan hoşlanır, öğretilirse yapar. Eline verilen bisküvi, elma v.b. ısırarak yiyebilir.

48. Hafta (1 Yaş)

Büyük bir çoğunluğu kendiliğinden ya da yardımla yürümeye başlar. Bir kısmı odada duvarlara tutunarak sıralar. En az 1 kelime ve birkaç heceyi bilerek söyleyebilir. Bir yaşında 7-8 kelimesi olan çocuklar da olabilir. Topla oynamayı sever.

15. Ay

Yardımsız yürür. Kelime sayısı artar (4-6 kelime). Altını ıslatırsa haber verir (İdrar kontrolünün başlaması). Oyuncaklarını atmaktan zevk alır. İki küpü üst üste koyabilir.

18. Ay

Konuşmaya başlar. Tırmanmaya çalışır. Elinden tutulursa merdivenlerden çıkar. 3 küpü üst üste koyabilir. Şişe içine atılan bir bilyeyi şişeden çıkarabilir. Resimleri tanır. En az 10-12 kelimeyi anlayarak söyler. Oyuncak eşyaları atmaktan hoşlanır.

2 Yaş

Rahatça koşabilir. Tek ayakla birer birer merdivenlerden çıkabilir. Ayakkabılarını giyer ve çıkarır. 6 küpü üst üste koyabilir. 2-3 kelimelik cümleler kurar. Çatal ve kaşık kullanabilir. Kakasını ve idrarını haber verir.

2,5 Yaş

Sıçrayarak oynamaktan hoşlanır. Tek ayak üzerinde durabilir. Evde çekmece ve benzeri her şeyi karıştırır. Renkleri ayırt etmeye başlar. Tuvalete kendisi gider.

3 Yaş

Merdivenlerden 2 ayağını kullanarak çıkabilir. Kalemle çizgiler çizebilir, cinsiyetini ve yaşını bilir. 10'a kadar sayı sayabilir. Karanlıktan ve köpek gibi bazı hayvanlardan korkar. Sürekli olarak sorular sorar. Arkadaştan hoşlanır.

4 Yaş

Grup oyunlarından zevk alır. Merdivenlerden iki ayağını kullanarak çıkar ve iner. Renkleri tanır. Dişlerini fırçalar. Resimli kitaplardan hoşlanır.

5 Yaş

Kendisi giyinir, soyunur, Kalemle üçgen gibi bazı şekiller ve resimler çizebilir. Korkuları azalmıştır, Grup oyunlarını tercih eder. Annesine yardımdan zevk duyar. Bellek de gelişmiştir.

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA