Kategoriler

Vajina Iltihabı

Jenital bölgede iltihaplar sık görülür ve kendini kızarmalar, şişmeler şeklinde gösterir. Vajina iltihabının nedeni hemen hemen bütün vakalarda bakterilerdir. Ancak mantar, solucan ya da oyun esnasında vajinanın içine kaçan yabancı cisimler de iltihaplanmaya neden olabilir. Tekrarlayan (kalıcı) vajina enfeksiyonlarında cinsel taciz olasılığı da göz önüne alınmalıdır.

Hastalık Belirtileri:
> Jenital bölgedeki derinin iltihaplanması ve şişmesi,
> Kaşıntı,
> İdrar çıkarırken yanma.

DOKTORA GİTMEK GEREKİR Mİ?
Tipik enfeksiyon belirtilerinin görülmesi halinde, bir idrar yolu enfeksiyonu olasılığının da değerlendirilebilmesi için, doktora gitmelisiniz.

SIZIN YAPABİLECEKLERİNİZ:
Çocuğunuzun jenital bölgesini temiz tutun. Kızınızın altına bez bağlıyorsanız, bezin gevşek olmasına çalışın ve daha sık değiştirin. Özellikle geceleri bezin en az bir kere fazladan değiştirilmesi gerekir. Ancak altına daha az yapsın diye kesinlikle çocuğunuza verdiğiniz sıvı miktarını azaltmayın. Gün boyunca altında bezi olmadan daha sık kalmasına izin verin.

Evde hazırlanan ilaçlar:
Destekleyici tedavi olarak papatya çayıyla oturma banyosu yaptırmak iyi gelir. Oturma banyosuna katkı olarak diğer seçenekler papatya çiçeği yağı ya da arnika tentürü olabilir.

DOKTORUNUZUN YAPABİLECEKLERİ

> Doktor vajinanın içinde yabancı cisim olup olmadığına bakar, varsa çıkarır ve bir sürüntü örneği alır.
> Bakteri enfeksiyonlarında antibiyotik tedavisi gerekir. Mantar ya da solucanlara karşı doktorunuz gereken ilaçları verecektir. Ayrıca pişik tedavisindeki gibi lokal bir tedavi de faydalı olabilir.

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA