Kategoriler

Uyuz Sonbahar Ot Akarı Uyuzu

Uyuz (scabies) eski zamanların en sık rastlanan cilt sorunlarından biriydi ve günümüzde de karşımıza çıkabilmektedir. Uyuzun nedeni, cildin dış katmanında ince tüneller açan, yaklaşık 0,4 milimetre boyundaki uyuz böcekleridir. Açtıkları tünellerin içine bakılırsa, böcek tünelin dibinde koyu renkli bir nokta olarak görülebilir. Böcekler bu tünellerin içine yumurtalarını bırakır.

Yumurtadan çıkan kurtçuklar cildin yüzeyinde kendilerine bir yer kazar ve burada olgunlaşarak, ciltte tüneller kazmaya devam eder. Cilt dışında kalırlarsa böcekler iki üç gün içinde ölür, ama bedensel temas, böceklenmiş battaniye, yatak takımı, havlu ve kıyafetlerden de kolayca bulaşır. Özellikle el ve ayaklar, koltuk altları ve kalça bölgesinde kızarmış, şiddetli kaşıntılı, nokta ya da çizgi görünümünde iltihaplı bölgeler oluşur ve buraları özellikle geceleri çok kaşınır. Kaşıntı sonucu açılan yaralar bir de bakteri iltihabı kaparsa, bir süper enfeksiyon ortaya çıkabilir.

Sonbahar ot akarı uyuzu özel bir uyuz türüdür. Bu soruna sonbahar ot akarının kurtçukları neden olur. Özellikle haziran ile eylül ayları arasında, tahıl yetiştirilen bölgelerde tarlalar biçildikten sonra sık görülür. Çocuk çayırlıklarda, çalıların ve saman yığınlarının arasında oynadıktan sonra, cilt ve kafa derisinin üstünde şiddetli kaşınan, kırmızı leke ve püstüller oluşur ve bunlar kabuk bağlar. Özellikle kafa derisinin üstünde, saçların bulunduğu bölgede kehribar gibi, kalın kabuklar belirir. Sonbahar ot akarı uyuzunda da ilgili bölgelerin çok kaşınması sonucu ortaya çıkan yaralar bakteri enfeksiyonlarına yol açabilir.

Hastalık Belirtileri:
> El ve ayaklarda, koltuk altlarında ve kalçada sıra halinde iltihap,
> Özellikle geceleri yatağın sıcak ortamında şiddetli kaşıntı,
> Sonbahar ot akarı uyuzunda şiddetli kaşıntı ve saçlarda kehribar gibi, katın kabuklar.

DİKKAT:
Ciltteki gözeneklerin iyice açılması için, ilk defa ilacı sürmeden önce çocuğunuz kısa bir banyo yapmalıdır. İlaç sürüldükten sonra, çocuğun çamaşırlarını ve yatak takımlarını değiştirmek gerekir. Kalan uyuz böceklerini öldürmek için, çamaşırları yıkamak ve ütülemek yeterli olur. Bebekler ciltlerini yalamayı sevdiğinden, zehirlenmelerden korunmak için mümkünse tedavilerini hastanede yaptırın.

Evde Hazırlanan İlaçlar:
Sonbahar ot akarlarından çocuğunuzu korumak için, cildine birkaç damla limon ya da karanfil yağı veya böcek kovucu sıvı sürün.

DOKTORA GİTMEK GEREKİR Mİ?
Çocuğunuzun cildinde kaşıntılı bir döküntü olduğunda doktora gitmelisiniz.

DOKTORUNUZUN YAPABİLECEKLERİ:
> Doktorr uyuz böceğini öldürecek ilaçlar ve kaşıntı giderici merhemler verecektir. Kaşıntıdan yara haline gelmiş yerlerde bakteri enfeksiyonu da oluştuysa, antibiyotik içeren merhemler de sürmek gerekebilir.

SİZİN YAPABİLECEKLERİNİZ:
Uyuzlu bölgelere iki gün üst üste uyuz böceklerini öldürecek bir ilaç sürün. İlacı üç saat ciltte bekletin, daha sonra su ve sabunla yıkayın. İlacın gözlere ya da mukozaya gelmemesine dikkat edin; çok yakabilir. Benzilbenzoat içeren ilaçları talimatta belirtildiğinden daha uzun süre kullanmayın. Ayrıca içinde krizantem özü (krotamiton) olan bir uyuz ilacı da vardır.

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA