Kategoriler

Uçuk Hastalığı Herpes

Uçuk, herpes simpleks virüsünün neden olduğu, çok sık görülen bir hastalıktır. Virüsler havadan geçen damlalar ya da sürtünme yoluyla bulaşır, ilk enfeksiyondan sonra genellikle onyıllar boyunca vücutta kalır ve çoğunlukla tekrarlayarak kendini gösterir. Genellikle çocuklar herpes virüsüyle ilk temaslarını erken yaşlarda yaşar.

Çoğunlukla bu temasın farkına bile varılmaz, ama enfeksiyon bazen kendini aft (RAS) gibi ateşli bir enfeksiyon olarak da gösterebilir. Aft yüksek ateş, kusma ve bitkinlik belirtileriyle başlar. Birkaç saat içinde ağız mukozasının her tarafını şiddetli ağrıya neden olan, beyaz sarımsı kabarcıklar kaplar, bu kabarcıklar patlar ve o kadar çok acı verir ki, çocuğunuz yiyip içemeyecek hale gelir. Kabarcıklar dudak ve burun girişlerini de sarabilir ve buralarda kabuk bağlar. Boyundaki lenf düğümleri şişer. Yedi ila on gün içinde kabarcıklar yara izi bırakmadan iyileşir.

İlk enfeksiyondan sonra —genellikle soğuk algmlıklarıyla beraber— enfeksiyon yeniden ortaya çıkabilir. Bir iki gün içinde dudak, dişeti, burun girişlerinde ya da yüz derisinde kaşıntılı, kızarmış bölgeler oluşur, bunlar püstül ya da kabarcık şeklinde şişer, patlar ve kabuk bağlar. 10 ila 14. günün sonunda kabarcıklar geçer.

Hastalık Belirtileri:
> Yüzde, gruplar halinde, acı veren, patlayıp kabuk bağlayan kabarcıklar,
> Kaşıntı,
> Ateş.

DOKTORA GİTMEK GEREKİR Mİ?
Çocuğunuzda aft olduğunu düşünüyorsanız, teşhis koyması ve ilaç vermesi için doktora gitmelisiniz.

DOKTORUNUZUN YAPABİLECEKLERİ:
> Doktor ağrıları giderici jel verecek, hastalık henüz erken aşamalarmdaysa virüsleri öldürücü krem ya da şurup (asiklovir) yazacaktır.

SİZİN YAPABİLECEKLERİNİZ:

Çocuğunuzun ağzında aft ya da yüksek ateşten kaynaklanan kabarcıklar olduğunda, ona sadece sıvı, oda sıcaklığında, meyve asidi veya ekşi bir tat içermeyen tuzsuz besinler vermelisiniz. Bunun için vanilya sosu, sütlaç, puding, tuzsuz et suyu ve ince ezilmiş patates püresi iyidir. Çocuğunuza ılık papatya çayı ya da bol sulandırılmış adaçayıyla gargara yaptırın ya da bu çaylardan içirin. Yüksek ateşten kaynaklanan kabarcıklara günde üç dört kez, eczaneden alabileceğiniz propolis tentürü sürün (yüzde 70 ya da yüzde 90'lık alkolde eritilen, arıların reçine salgılayan ağaçlardan toplayarak ürettikleri bir kovan sıvama maddesi olarak kullanılan propolise ülkemizde eğri mum, kirebeli gibi adlar da verilir. Çok iyi bir dezenfeksiyon maddesi olduğu kanıtlanan propolis, Eski Mısırlılar tarafından ölüleri mumyalamada, antik Yunan ve Roma uygarlıklarında yaraları temizlemede kullanılıyordu).

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA