Kategoriler

Sedef Hastalığı

Sedef hastalığı (psoriasis vulgaris) kalıtsal özelliği olan bir cilt sorunudur. Bu hastalıkta cilt henüz nedeni bilinmeyen uyaranlara, derinin üst katmanında aşırı bir nasır oluşumuyla tepki verir. Bütün insanların yaklaşık yüzde bir ila ikisinde bu sorun vardır ve vakaların yüzde yirmisinde sorun ergenlikten önce ortaya çıkar.

nasırlı kümelenmeler özellikle kol ve bacakların iç kısımlarında, kafanın saçlı bölgesinde, el ayası, ayak tabam, el ve ayak tırnaklarında belirir. Bu bölgeler kırmızı, sınırları belirgin, yuvarlak ve hafif kabarıktır, iğne ucundan madeni paraya kadar değişen büyüklükte olabilir. Hastalıklı bölgelerin üstü gümüşi, parlak pullarla kaplıdır, kenarlardan yayılır ve büyür. Pulları kaşıyarak yolarsanız, noktalar halinde kanamalar oluşur. Hastalığın seyri çeşitlidir: Haftalar, hatta yıllar sürebilen, belirtilerin hiç görülmediği dönemlerden sonra, birdenbire sorun yeniden patlak verebilir. Çocuğunuzda sedef hastalığı olduğundan şüpheleniyorsanız, doktora gidin.

Hastalık Belirtileri:
> Özellikle kol ve bacakların iç kısmında ve kafanın saçlı bölgesinde pullanan bölgeler,
> Pullar kaşıyarak yolununca, noktalar halinde kanamalar,
> Aralıklarla, birden patlak veren krizler.

DOKTORUNUZUN YAPABİLECEKLERİ:
> Doktor, eczacınızın hazırlayabileceği, şahsilik asitli vazelin merhemi verir.
> Bochum Üniversitesinin kapsamlı bir araştırmasına göre, fumar asit içeren merhemler de işe yaramaktadır.
> Şiddetli krizlerde kortizon içeren merhemler kullanmak gerekebilir.
> Doktor, başarılı sonuçlar verdiği saptanmış olan morötesi ışın tedavisi verebilir.

SİZİN YAPABİLECEKLERİNİZ:
Pulları salisilik asitli vazelinle yerinden çözün. Merhemi, nasırlı bölgeler yumuşayıncaya kadar sürün. Kafanın saçlı kısımlarında zeytinyağında çözülmüş, yüzde üçlük salisilik asit çok işe yarar; bu çözeltiyi eczaneden alabilirsiniz. Daha sonra cildi alkalik olmayan sabunlarla yıkayın.

Pulları yerinden çözdükten sonra, eczanede satılan, katran içeren merhemlerin faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Merhemleri olabildiğince ince bir katman halinde sürün ve iyice oğuşturarak yedirin. Kortizon içeren merhemler ancak doktor tavsiyesiyle kullanılabilir! Kesin bir tedavi yoktur. Beslenme rejiminde değişiklik işe yaramaz.

Sudaki yüksek tuz oranından dolayı İsrail'deki Ölü Deniz'de deniz suyu kürü etkili bir tedavidir. Küvet suyuna katılabilecek deniz tuzları tam olarak bu kürün yerini tutmasa da, masraf açısından uygun bir alternatiftir.

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA