Kategoriler

İnsan Piresi

Pire (pulex irritans) de bit gibi artropod familyasmdadın Bunlar yan tarafları yassı, kan emen ve bu sırada hastalık taşıyan böcek türleridir. Örneğin pireler veba taşır. Pirelerin üreme yerleri kedi sepetleri ve kuş yuvaları, evlerin içinde de koltuk ve kanepelerde yastıkların aralarıdır. Pirelere karşı alınabilecek tek önlem düzenli olarak ortalığı elektrik süpürgesiyle süpürmek ve ev hayvanlarının koltukların üstüne oturmasına izin vermemektir.

Pire ısırıkları en çok insanların üstüne atlayan kedi ve kuş pirelerinden (nadiren köpek pirelerinden) kaynaklanır ve pireler insandan insana da geçebilir. Pire ısırıkları çok kaşınan, gruplar ya da diziler halinde beliren, açık kırmızı, hafif tümsekli lekeler oluşturur. Bunların çapı yaklaşık bir santim olur, ortalarında bir merkezi ısırık yeri vardır ve ısırık 24 saat içinde sertleşir, etrafında kırmızı bir hale belirir. Kaşınma sonucu ısırıklar enfeksiyon kapabilir.

Hastalık Belirtileri:
> Sıra ya da gruplar halinde görülen açık kırmızı lekeler,
> Şiddetli kaşıntı.

DOKTORA GİTMEK GEREKİR Mİ?
Başlangıçta pire ısırıkları suçiçeği ya da alerjik tepkilerle karıştırılabilir.
Bu yüzden doktorun bu kırmızılıkların pire ısırığı olup olmadığına bakması gerekir.

DOKTORUNUZUN YAPABİLECEKLERİ:
> Doktorunuz sizi pireyi nasıl bulacağınız ve yeni ısırıkların oluşmasını nasıl önleyeceğiniz konusunda bilgilendirir.
> Çocuğunuzun kaşıyarak ısırık yerlerinin enfeksiyon kapmasına yol açmaması için, size kaşıntı hissini giderici merhemler verir.

SİZİN YAPABİLECEKLERİNİZ:
En önemlisi pireyi bulmak ve ortadan kaldırmak, ya da çocuğunuzun bu pireyi nereden kaptığını anlamaktır. Çocuğunuzun iç çamaşırlarını ve yatak çarşaflarını değiştirin. Gerekiyorsa kıyafetleri kuru temizlemeciye götürün ya da kendiniz yıkayın. Oyuncakların da uzunca bir süre havalandırılması ya da daha da iyisi, dezenfekte edilmesi gerekir. Ev hayvanlarınızı ve yattıkları yerleri çok temiz tutarak, yeni pire salgınlarını önleyin. Pire ısırığının üstüne eczaneden alabileceğiniz bir çinko karışımı ya da marketlerde satılan böcek ısırığı jeli sürün.

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA