Kategoriler

İmpetigo Contagiosa

Bu bulaşıcı cilt hastalığı, son derece kolar çevreye yayılan, bakteriyel bir cilt enfeksiyonudur ve özellikle küçük çocuklarda ve okul çocuklarında görülür.

Hastalığın en sık görüldüğü dönemler yaz ortası ve sona dur ve hem insandan insana temasla, hem de hasta kişinin dokunduğu nesnelere dokunulmasıyla (mendil, bardak gibi) bulaşıcı Özellikle ağız çevresinde, yüzde ve saçlaıj bulunduğu kafa derisinin üstünde madeni kuruş ila el ayası genişliğinde kabarcıklar oluşur, bunlar uzunca bir süre böyle kalabilir ya da patlayarak, sarımsı, şeffaf ve yapışkan bir sıvı akıtır ve hemen kabuk bağlar. İltihap yeri yara bırakmadan iyileşir, ama uzunca bir süre kırmızı ya da koyu renkli lekeler kalır. Bu hastalığın kesinlikle doktor tarafından tedavi edilmesi gerekir.

Hastalık Belirtileri:
> Özellikle ağız çevresinde, çoğunlukla hızla patlayan ve sarımsı, yapışkan bir sıvı aktıktan sonra kabuk bağlayan kabarcıklar.

DOKTORUNUZUN YAPABİLECEKLERİ:
> Çocuğunuzun yaşı ne kadar küçükse, vücudunun bağışıklık sistemi de o kada zayıftır ve antibiyotikli merhemler kullanmanız gerekir. Ağır vakalarda dokto ağız yoluyla alınacak antibiyotikler de verebilir.
> İltihaplı cilt bölgelerinin dezenfekte edilmesi için doktorunuz pyoktanin çözeltisi verebilir, ama bu karışım cildi çok kuvvetli bir şekilde maviye boyar. Pyoktanin iltihabı kurutur, kaşıntıyı ve enfeksiyonun yayılmasını durdurur ve bakteri ve mantarlara karşı etkilidir.
> Evde alınacak tedavi önlemi olarak doktorunuz, eczacınızın hazırlayabileceği, şahsilik asit içeren bir vazelin karışımı verebilir.

SİZİN YAPABİLECEKLERİNİZ:
Burada önemli olan, hastalığın başkalarına bulaşmasını önlemektir. Bu yüzden bu cilt iltihabına yakalanmış çocukların okul veya çocuk yuvası gibi, insanların bir araya toplandığı yerlere gitmesi uygun değildir.

Kabarcık ve kabuklar kendi başlarına da iyi bir şekilde geçer. Kabukları salisilik asit içeren vazelinle çözerek iyileşme sürecini destekleyebilirsiniz: Günde iki üç kere, ilgili yerlere merhemi ince bir tabaka halinde sürün. İltihaplı alan geniişse, potasyum permanganat banyosu işe yarar: ıo litre suya bir gram potasyum permanganat ekleyin, çocuğun sadece ilgili bölgesini ya da tüm bedenini bu banyoya sokun.

Evde hazırlanan ilaçlar:
Kaşıntıya karşı anyo suyuna avena sativa karışımı (yulaf) katılabilir.

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA