Kategoriler

Eklem Nezlesi

Eklem nezlesi (geçici sinovit) genellikle bir virüs enfeksiyonundan kaynaklanır ve kalça eklemindeki eklem sıvısının akut iltihabı anlamına gelir. Burada eklem boşluğunun içinde bir akıntı oluşur, eklem bosluğu genişler ve ağrır. Bu genişleme bir ult rason taramasıyla hemen hemen her zaman tespit edilebilir.

Özellikle sekiz yaşın altındaki küçük çocuklarda, eklem nezlesi bir üst solunum yolu enfeksiyonundan dört hafta sonrasına kadar olan sürede ortaya çıkabilir.

Yakınlarda soğuk algınlığı geçirmiş ya da geçirmemiş çocuğunuz birdenbire, özellikle sabahları, yataktan kalkarken kalçasında şiddetli ağrılar olduğundan şikâyet eder ya da ağrıları diz eklemindeymiş gibi hisseder. Ayağının üstüne basmak istemez ve içinden yürümek gelmez. Ateş nadiren görülür. Kalça bacakları birbirinden ayırırken ve bacağı içe doğru çevirirken acır ve hareket kısıtlanır.

Hastalık Belirtileri:
> Kalça eklemlerinden birinde ya da dizde ağrılar,
> Çocuk hasta bacağa yüklenmemeye çalışır.
> Topallama,
> Genellikle bu sorun çıkmadan bir süre önce çocuk bir soğuk algınlığı geçirmiştir.

DOKTORA GİTMEK GEREKİR MI?
Eklem nezlesi genellikle belirtileri çok dayanılmaz olan bir hastalıktır, bu yüzden sorunun ne olduğunu anlamak için zaten çocuğunuzu hemen doktora götüreceğinizden eminiz.

DOKTORUNUZUN YAPABİLECEKLERİ:
> Doktorunuz çocuğunuzu muayene ederek, romatizma, kemik kırığı ya da erken dönemlerinde bir morbus perthes olmadığından emin olmak isteyecektir. Bunun için ultrason ve röntgen tetkikleri gerekebilir. Doktorunuz bir kan testi yaparak, bir bakteri ya da romatizma sorunu olup olmadığını görebilir.
> Doktorunuz örneğin diklofenak içeren bir merhem ya da ibuprofen içeren şurup vererek, kemikteki iltihabı durdurmaya çalışacaktır.
> Morbus perthes olasılığına karşı, ilk muayeneden üç dört hafta sonra bir ultrason kontrolü gerekebilir.

SİZİN YAPABİLECEKLERİNİZ:
Vinüslerden kaynaklanan basit eklem nezlesi birkaç gün dinlenmeyle geçer, başka bir tedavi gerekmez.

Evde Kullanılan İlçlar:
Kuru sıcak (elektrikli yastık ya da sıcak su torbası), iltihap giderici merhem ve arnika tentürü sürülmüş kompresler ağrıyı hafifletir.

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA